Notowania

pkb niemiec
31.10.2014 16:11

PKB Niemiec. Barclays Capital obniżył prognozę wzrostu

Gospodarka naszego zachodniego sąsiada urośnie tylko minimalnie - prognozują bankowcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Barclays)

Barclays Capital obniżył dziś prognozę PKB dla gospodarki Niemiec na drugie półrocze 2015 r. Za III kwartał przewiduje zero procent w ujęciu kwartalnym, a za IV 0,2 proc. w ujęciu kwartał do kwartału. Uprzednio przewidywał 0,3 procenta w obu kwartałach.

W ujęciu średniorocznym za lata 2014-15 bank przewiduje obecnie 1,3 proc. oraz 1,2 proc. wobec 1,5 proc. oraz 1,4 proc. w jego prognozach z września.

W uzasadnieniu analitycy zwracają uwagę na miękki odczyt indeksu Ifo za październik i najnowsze dane handlu detalicznego ilustrujące duży spadek sprzedaży we wrześniu, pogłębiający ogólnie złe dane za cały kwartał.

_ Miękki popyt zagraniczny na niemiecki eksport z początkiem 2014 r. poprzedzający załamanie się eksportu do Rosji i niskie zamówienia w eurostrefie w miesiącach letnich zaszkodziły zaufaniu w biznesie i inwestycjom _ - stwierdza Barclays Capital.

_ Ostatnie pogorszenie wskaźników odnoszących się do spożycia gospodarstw domowych (jak np. sprzedaży detalicznej itp.) jest niespodzianką. Wygląda na to, że po prężnym popycie, który utrzymał się do wiosny br., realne wydatki konsumentów wyraźnie wyhamowały, choć z ostatnich przeglądów wynika, że zaufanie konsumentów jest solidne _ - dodaje.

O ogólnych fundamentach gospodarki Niemiec bank pisze, że są zdrowe: bezrobocie jest niskie, nominalna dynamika płac przyspieszyła do ok. 2,5 proc. rdr., stopa inflacji sięga ok. 1 proc. Migracja jest rekordowo wysoka, popyt na rynku mieszkaniowym jest silny, a ceny rosną.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pkb niemiec, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz