Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
11.04.2017 14:53

Francuskie rodziny płacą najwyższe podatki. Polska w połowie stawki

Francuskie rodziny płacą najwyższe podatki w Unii Europejskiej oraz w strefie euro. Takie wnioski płyną z raportu Organizacji Współpracy i Rozwoju Gospodarczego OECD z siedzibą w Paryżu. Polska jest pod tym względem w połowie stawki i jest u nas pod tym względem lepiej niż choćby we Włoszech, Niemczech czy Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autorzy dokumentu skupili się na analizie podatków, jakie muszą płacić rodziny w poszczególnych krajach, a nie indywidualni obywatele. I tak czteroosobowa rodzina - mama, tata i dwoje dzieci, w której tylko jedna osoba z dorosłych pracuje zarabiając średnią krajową, musi odprowadzić do skarbu państwa 40 proc. dochodu brutto.

Wliczane w to są także podatki, jakie musi pracodawca uiścić za osobę zatrudnioną w swoim zakładzie. Włosi płacą o niecałe dwa procent mniej, Niemcy o sześć, a Duńczycy o czternaście proc. mniej.

Dla porównania amerykańska rodzina płaci połowę tego co francuska - nieco ponad dwadzieścia procent. Polska jest pod tym względem w połowie drogi między Francją, a USA - rodziny nad Wisłą muszą oddać nieco ponad 30 proc. dochodu.

W dokumencie podkreślono, że fiskus jeszcze boleśniej uderza po kieszeni osoby samotne, nie mające rodziny. Wprawdzie kryteria tego, co autorzy raportu uważają za podatki, są bardzo skomplikowane, ale według ekonomistów w sposób realny oddają one istniejący stan rzeczy. Według komentatorów, takie dane stawiają pod wielkim znakiem zapytania politykę prorodzinną Francji.

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2017

fbvqDajcie zarobić tyle co Francuzi a zapłacę chętnie te podatki.

11-04-2017

goscJasne. Francuski tata lub francuska mama zarabia 4tys EUR czyli płaci około 2tys EUR podatku i zostaje im do wydania 2tys EUR. Polksi tata lub mama … Czytaj całość

11-04-2017

niestetyNiemcy: 2200 eu brutto z tego 1500 eu netto: 700eu to moja skladka m.in. na ciemnoskorych co nic nie robia :-/

Rozwiń komentarze (6)