Notowania

sankcje
12.07.2018 19:01

Rosyjskie embargo przynajmniej do końca przyszłego roku. Putin podpisał decyzję

Rosjanie przez kolejny rok będą musieli radzić sobie bez europejskiej żywności. Prezydent Władimir Putin podpisał dekret, który przedłuża rosyjskie embargo na import żywności do końca przyszłego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/AFP/EAST NEWS/ERIC FEFERBERG)
Rosjanie po decyzji swojego prezydenta przez kolejny rok nie kupią europejskiej żywności

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej 9 lipca zgodzili się na podtrzymanie sankcji wobec Rosji nałożonych w 2014 r. po tym, gdy ten kraj dokonał inwazji na Ukrainę – zajął Krym oraz rozpoczął militarne wspieranie bojowników w Donbasie. Na rosyjską reakcję nie trzeba było długo czekać – embargo stanowiące odwet będzie obowiązywać przynajmniej do 31 grudnia 2019 r. Dekret w tej sprawie podpisał Władimir Putin.

Początkowo rosyjskie sankcje obejmują zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii. Katalog państw był jednak stopniowo poszerzany – dołączyły do niego Albania, Czarnogóra, Islandia i Liechtenstein.

Choć embargo jest wymierzone przede wszystkim w Zachód, to najwięcej płacą za nie sami Rosjanie. W zeszłym roku każdy obywatel Rosji zapłacił za nie przynajmniej 76 dolarów. Wszystko przez podwyżkę cen po ograniczeniu importu. Z kolei polscy rolnicy, choć wciąż podkreślają, że odczuwają zakaz sprzedaży swoich produktów na Wschód, znaleźli sposób na problem. Zdobyli bowiem inne rynki, o czym mówił jeszcze w 2016 r. dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa profesor Andrzej Kowalski.

Zobacz, jak polscy producenci radzą sobie z rosyjskim zakazem:

Tagi: sankcje, embargo, wiadomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2018

orionMieli sankcjami zaszkodzić Rosji, a dzięki sankcjom Rosja staje się coraz bardziej samowystarczalna. Głupi dwa razy traci.

12-07-2018

olaPutin ma rację po co ma karmić Naród opuchlizną mięsną mięsem trzody chlewnej oraz drobiem faszerowanym antybiotykami bardzo niebezpiecznymi dla … Czytaj całość

12-07-2018

ZbyszekI poraz kolejny potwierdza się że Putin to bardzo mądry człowiek o ile nie stwierdze że najmądrzejszy na świecie.... Jakoś od 4 lat jest embargo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)