Notowania

szczyt unii europejskiej
18.12.2014 13:37

Szczyt Unii Europejskiej. Kopacz o planie pobudzania inwestycji

Tak widzi szansę na rozwój gospodarczy Unii polska premier

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Plan na rzecz pobudzenia inwestycji wart ponad 300 miliardów euro to główny temat dzisiejszego szczytu Unii Europejskiej. Szef Komisji Jean-Claude Juncker zaproponował, aby utworzyć specjalny fundusz o wartości 21 miliardów euro, który w ciągu trzech lat miałby pozwolić wygenerować inwestycje na 15-krotnie większą kwotę.

Aby nowy instrument miał większe możliwości ze swoim kapitałem, powinny się do niego przyłączyć także kraje członkowskie.

Premier Ewa Kopacz po przyjeździe do Brukseli mówiła dziennikarzom, że warto uruchomić fundusz, ale wpłaty do niego dokonywane przez unijne kraje nie powinny zwiększać ich deficytów budżetowych.

- _ Chcemy, żeby w przypadku tych państw, które chcą korzystać z tego funduszu i mogłyby zarazem do niego wpłacać, wpłata ta nie została traktowana jako coś, co obciąża nasz deficyt _ - mówiła pani premier.

Przywódcy państw i rządów mają dziś wezwać Komisję Europejską do przygotowania przepisów w najbliższych miesiącach, by inwestycje mogły ruszyć w połowie przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: szczyt unii europejskiej, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz