Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
11.02.2018 17:05

Szef Nord Stream 2 grozi Brukseli. "Możemy domagać się odszkodowania"

Batalia o Nord Stream 2 dopiero się zaczyna. Rosja ustami niemieckiego menedżera grozi palcem Unii Europejskiej, która ma możliwość zablokowania inwestycji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JOHN MACDOUGALL/ East News)
Gazociąg Nord Stream w z pompą uruchamiali niemieccy i rosyjscy politycy

- Zainwestowaliśmy 5 mld euro. Jeżeli UE zmieni w okresie późniejszym przepisy na naszą niekorzyść, pojawią się pytania, np. o odszkodowanie za straty - powiedział Matthias Warnig odpowiedzialny za projekt w wywiadzie dla tygodnika "Wirtschaftswoche". Dodał także, że nie rozumie, jak w praktyce miałoby funkcjonowaćrozszerzenie dyrektywy gazowejna gazociągi poza unijnym rynkiem wewnętrznym. – Kto w takim wypadku przejmie warte miliardy euro zobowiązania Gazpromu? – pyta.

Warnig odpowiada w ten sposób na plany Komisji Europejskiej. Rozszerzenie dyrektywy gazowej ma w założeniu ograniczyć rosyjskie wpływy poprzez objęcie Nord Stream 2 unijnym prawem. KE liczy, że nawet, jeśli budowy nie da się zablokować, to chociaż uda się ją opóźnić i dostosować ją do unijnego prawa.

Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt

Nord Stream 2 to druga nitka gazociągu przez Bałtyk, który połączy Rosję i Niemcy. Jego rurami będzie mogło popłynąć 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jego budowa ma się skończyć pod koniec 2019 r. Po tej dacie Rosja zamierza wstrzymać przesyłanie gazu przez rurociągi przebiegające przez Ukrainę.

W skład konsorcjum, które współfinansuje inwestycje wchodzą niemieckie Uniper i Wintershall, francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Tagi: energetyka, budowa nord stream 2, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2018

AlkazarA ja słyszałem o jakimś embargo w handlu z Rosją czy to może jakas hipokryzja

11-02-2018

NinaRosja korumpuje polityczne elity Niemiec.

12-02-2018

polakNie chcemy gazu z Rosji nasza sprawa. Ale co nam do tego że Niemcy chcą. Polska zachowuje się jak pies ogrodnika...

Rozwiń komentarze (36)