Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szef Nord Stream 2 grozi Brukseli. "Możemy domagać się odszkodowania"

Szef Nord Stream 2 grozi Brukseli. "Możemy domagać się odszkodowania"

Gazociąg Nord Stream w z pompą uruchamiali niemieccy i rosyjscy politycy Fot. JOHN MACDOUGALL/ East News
Gazociąg Nord Stream w z pompą uruchamiali niemieccy i rosyjscy politycy

Batalia o Nord Stream 2 dopiero się zaczyna. Rosja ustami niemieckiego menedżera grozi palcem Unii Europejskiej, która ma możliwość zablokowania inwestycji.

- Zainwestowaliśmy 5 mld euro. Jeżeli UE zmieni w okresie późniejszym przepisy na naszą niekorzyść, pojawią się pytania, np. o odszkodowanie za straty - powiedział Matthias Warnig odpowiedzialny za projekt w wywiadzie dla tygodnika "Wirtschaftswoche". Dodał także, że nie rozumie, jak w praktyce miałoby funkcjonować rozszerzenie dyrektywy gazowej na gazociągi poza unijnym rynkiem wewnętrznym. – Kto w takim wypadku przejmie warte miliardy euro zobowiązania Gazpromu? – pyta.

Warnig odpowiada w ten sposób na plany Komisji Europejskiej. Rozszerzenie dyrektywy gazowej ma w założeniu ograniczyć rosyjskie wpływy poprzez objęcie Nord Stream 2 unijnym prawem. KE liczy, że nawet, jeśli budowy nie da się zablokować, to chociaż uda się ją opóźnić i dostosować ją do unijnego prawa.

Budowa Nord Stream II. Polska opóźnia projekt


Nord Stream 2 to druga nitka gazociągu przez Bałtyk, który połączy Rosję i Niemcy. Jego rurami będzie mogło popłynąć 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Jego budowa ma się skończyć pod koniec 2019 r. Po tej dacie Rosja zamierza wstrzymać przesyłanie gazu przez rurociągi przebiegające przez Ukrainę.

W skład konsorcjum, które współfinansuje inwestycje wchodzą niemieckie Uniper i Wintershall, francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Czytaj także
Polecane galerie
polak
2018-02-13 17:59
jak zwykle zamet przez ruskich i niemcow .wszystkie konflikty na swiecie wywoluja te wlasnie kraje
darek
2018-02-13 16:45
I tu widać jak na dłoni kto z Putinem robi interesy i podobno jest embargo śmiechu warte . Szkopy robią w UE co chcą nie ma na nich bata !!!!!
dr
2018-02-13 16:43
europejska solidarnsc...
Pokaż wszystkie komentarze (36)