Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szydło: UE zrobiła duży krok w kierunku rozwiązania kryzysu migracyjnego

Szydło: UE zrobiła duży krok w kierunku rozwiązania kryzysu migracyjnego

Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Jeśli konsekwentnie będzie realizowane to, o czym rozmawialiśmy podczas szczytu UE-Turcja, będzie to dużym krokiem w kierunku rozwiązania problemu migracyjnego w Europie - oceniła po zakończeniu spotkania w Brukseli premier Beata Szydło. Zadeklarowała również, że Polska pomoże w ochronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej w związku z falą migracyjną.

- Mamy wspólny plan działania dotyczący współpracy z Turcją. Dla mnie najważniejsze jest to, że w tym naszym wspólnym komunikacie jest zgłoszona przeze mnie poprawka, która mówi o tym, że nie będzie żadnych dodatkowych - ponad te, które były ustalone - zobowiązań państw członkowskich w zakresie i przesiedleń - mówiła polskim dziennikarzom Szydło wychodząc ze szczytu.

Jak podkreśliła spotkanie UE-Turcja potwierdziło, to o czym PiS mówiło od dawna, mianowicie że trzeba rozwiązywać problem uchodźców poza granicami UE. Zaznaczyła, że po szczycie jest też nadzieja na przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen. - Mam nadzieję, że to jest bardzo blisko i że te decyzje, o których dziś dyskutowaliśmy do tego nas przybliżają - oświadczyła.

Szydło relacjonowała, że negocjacje były trudne, ale ich efekt jest dobry z punktu widzenia Polski, a także dla przyszłości UE. Według niej, jeśli konsekwentnie będzie realizowane, to o czym rozmawiali przywódcy, to będzie to dużym krokiem w kierunku rozwiązania problemu migracyjnego w Europie.

Szefowa rządu poinformowała, że Polska jest gotowa, by pomagać chronić granice zewnętrze UE. - Zadeklarowaliśmy udział polskich pograniczników, polskich policjantów, kilkaset osób, które jest gotowe brać udział w tych czynnościach, oczywiście również sprzęt. Z naszej strony jest otwartość, tak samo, jeśli chodzi o niesienie pomocy humanitarnej: uczestniczenie, partycypowanie w kosztach, ponoszonych na rzecz tych, który tej pomocy potrzebują - oświadczyła premier.

ue, granice, schengen, beata szydło, kryzys migracyjny
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tb
5.172.233.* 2016-03-08 14:16
Czego jeszcze nie obiecała szanowna Premier ?
1he1kuba
5.226.117.* 2016-03-08 09:20
Szydło deklaruje pomoc na granicy Unii. Wramach oszczędności sama stanie na niej i na pewno żaden Arab jej nie ominie a więc tej granicy nie przejdzie.