Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

Theresa May o handlu z USA: preferencje, z jakich korzystamy, będą utrzymane

0
Podziel się:

- Prezydent Donald Trump obiecał mi, że preferencje, z jakich korzysta W. Brytania w handlu z USA jako państwo członkowskie UE, będą utrzymane także po wyjściu z Unii - oświadczyła w sobotę brytyjska premier Theresa May, podsumowując swą wizytę w Waszyngtonie.

Theresa May o handlu z USA: preferencje, z jakich korzystamy, będą utrzymane
(PAP/EPA)

- Prezydent Donald Trump obiecał mi, że preferencje, z jakich korzysta Wielka Brytania w handlu z USA jako państwo członkowskie UE, będą utrzymane także po wyjściu z Unii - oświadczyła w sobotę brytyjska premier Theresa May, podsumowując swą wizytę w Waszyngtonie.

W komunikacie wydanym przez Downing Street w sobotę podkreślono, że prezydent USA Donald Trump i premier Wielkiej Brytanii Theresa May dyskutowali o sposobach wypracowania nowego porozumienia handlowego pomiędzy oboma krajami podczas lunchu w piątek.

Zgodnie z powziętymi wówczas ustaleniami obie strony podejmą na najwyższym szczeblu rozmowy mające pomóc w określeniu kształtu przyszłego porozumienia, a także sprawdzeniu, co można będzie wprowadzić już w okresie przejściowym - poprzedzającym ostatecznie wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Premier May zależałoby na podpisaniu przez Wielką Brytanię układu o wolnym handlu z USA, z którymi obroty handlowe wynoszą 180 mld dolarów rocznie - wskazują eksperci. Jednak zawarcie takiego porozumienia jest utrudnione faktem, iż rząd brytyjski nie może zawierać porozumień do czasu swojego wyjścia z UE, co zabierze co najmniej dwa lata - zaznaczają.

- Mam przyjemność potwierdzić, że łączy nas z prezydentem Trumpem wspólna ambicja: chcemy, by udało się nam wypracować ramowe porozumienie o negocjacjach handlowych, z którego dobrodziejstw nasze państwa będą mogły korzystać jeszcze przed ostatecznym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE - oświadczyła brytyjska premier.

- To krok naprzód, który podkreśla naszą determinację w wykorzystaniu wszelkich możliwości, jakie otwiera przed nami Brexit, aby zbudować prawdziwie i globalnie liczącą się Wielką Brytanię, zwiększyć udział wolnego i uczciwego handlu oraz poprawić specjalne relacje łączące nasze wielkie kraje - oceniła Theresa May.

Premier Theresa May i prezydent USA Donald Trump rozmawiali o specjalnej relacji łączącej ich kraje, o wolnym handlu oraz roli NATO w trakcie piątkowej wizyty premier Wielkiej Brytanii w Waszyngtonie. Podczas spotkania poruszyli też kwestię sankcji wobec Rosji.

Bezpośrednio po spotkaniu May poinformowała, że tematem jej rozmowy z Trumpem były praktyczne kroki, jakie można poczynić, aby ułatwić wymianę handlową między USA a Wielką Brytanią. Oznajmiła też, że chce wraz z prezydentem USA rozbudować relacje handlowe i militarne, jakie łączą oba państwa. Przywódcy omawiali też wspólną walkę z terroryzmem.

Prezydent Trump powiedział po spotkaniu z May, że Brexit "będzie dla Wielkiej Brytanii fantastyczną rzeczą", ponieważ da jej "tożsamość". - Gdy (Brexit) zrealizuje się, będziecie mieli swoją własną tożsamość i będziecie mieli tych ludzi, których chcecie w swym własnym kraju - mówił Trump.

Dodał: "Będziecie mogli zawierać umowy o wolnym handlu, nie mając nikogo, kto by was nadzorował i obserwował, co robicie (...) Ostatecznie (Brexit) będzie wspaniałym atutem, a nie wielkim hamulcem". Kilka dni przed swą inauguracją Trump powiedział, że chciałby "szybko zawrzeć" porozumienie handlowe z Wielką Brytanią.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)