Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. USA zniosą sankcje?

130
Podziel się:

W sobotę Donald Trump i Władimir Putin rozmawiali przez telefon. Zanim to się stało, rozgorzała dyskusja o przyszłości amerykańskich sankcji wobec Rosji. W Unii Europejskiej słychać coraz więcej obaw, że Stany Zjednoczone zdecydują się na zniesienie restrykcji. W podobnym tonie wypowiadają się również senatorowie USA.

Rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. USA zniosą sankcje?
(PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)

Rzecznik Białego Domu nie podał żadnych informacji na temat treści rozmów.

Do tej pory w Unii była jednomyślność w sprawie przedłużania sankcji gospodarczych wobec Rosji za jej agresję na Ukrainie i aneksję Krymu. Ale od pewnego czasu pojawiają się głosy, że jeśli potwierdzą się informacje napływające zza oceanu, że Stany Zjednoczone złagodzą ton wobec Moskwy, wtedy o zgodę całej Wspólnoty będzie trudno.

Na te pytania Komisja Europejska nie chce odpowiadać. - Sankcje na razie pozostają, plotek nie będziemy komentować - powiedziała rzeczniczka Komisji Maja Kocijanczicz.

Pod koniec ubiegłego roku Unia Europejska przedłużyła sankcje gospodarcze wobec Rosji do końca lipca, bo nie wdrożyła ona porozumienia o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy. Ale stanowisko całej Unii Europejskiej może ulec zmianie. I to nie ze względu na ewentualną zmianę tonu w Stanach Zjednoczonych, ale po wyborach prezydenckich we Francji, gdzie kandydaci opowiadają się za złagodzeniem kursu wobec Rosji.

Do przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Moskwy potrzebna jest jednomyślna decyzja wszystkich unijnych krajów.

Szefowie MSZ Francji i Niemiec przeciwni zniesieniu sankcji wobec Rosji

W Paryżu, podczas wspólnej konferencji prasowej z nowym szefem MSZ Niemiec Sigmarem Gabrielem, szef francuskiej dyplomacji Jean-Marc Ayrault powiedział w sobotę, że ewentualne zniesienie sankcji nałożonych na Rosję musi być powiązane z realizacją porozumień z Mińska.

Deklarację Ayrault poparł Gabriel, który podkreślił: "my, w Niemczech i we Francji, mamy jasne stanowisko w sprawie. Chcemy wdrożyć proces z Mińska (...) i tylko w taki sposób sankcje mogą zostać zniesione".

Niemiecki minister dodał, że Berlin i Paryż utworzą wspólnie grupy robocze, które będą zajmować się takimi problemami w polityce międzynarodowej jak kryzys na Ukrainie, czy relacje z Rosją.

Francuski minister spraw zagranicznych powiedział, że zarówno Paryż jak i Berlin są zaniepokojone wieloma decyzjami prezydenta USA Donalda Trumpa.

"Putin to morderca". Senatorowie USA chcą podtrzymania sankcji wobec Rosji

Do spekulacji, że Donald Trump może znieść sankcje nałożone na Rosję przez poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamę odniósł się w piątek w wywiadzie dla opiniotwórczego portalu "Politico" przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Republikanin Paul Ryan. Uznał on, że USA powinny utrzymać sankcje wobec Rosji.

Przeciwny zniesieniu sankcji jest także lider republikańskiej większości w Senacie USA Mitch McConnell. - Jeśli jest jakiś kraj na świecie, który nie zasługuje na złagodzenie sankcji, to jest to Rosja - podkreślił w piątek McConnell.

Odnosząc się do możliwości zniesienia przez prezydenta Trumpa sankcji wobec Rosji senator republikański Rob Portman powiedział w piątek, że ich zniesienie wynikające z czegoś innego niż zmiana zachowania Rosji byłoby niebezpiecznym sygnałem dla świata.

Republikański senator i przywódca senackiej komisji sił zbrojnych John McCain oświadczył tego samego dnia, że Władimir Putin to "morderca i bandyta", który pragnie pozostać wrogiem USA.

Doradczyni Trumpa Kellyanne Conway poinformowała w piątek, że przywódcy USA i Rosji omówią, "w jaki sposób, w interesie obydwu krajów, zbliżyć się i pracować razem tam, gdzie możemy znaleźć wspólny grunt i gdzie te dwa narody mogą być może pokonać radykalny terroryzm islamski".

Redaktorka portalu "Politico" Susan Glasser przypomniała, że prezydent Trump może uchylić sam sankcje nałożone na Rosję za zajęcie Krymu i za wspieranie działań w Donbasie, inne zaś wymagają udziału Kongresu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(130)
wiesscar
6 lat temu
USA i Rosja wspólnie mają szansę mocno osłabić radykalny terroryzm islamski poprzez uderzenia w Daesh i Al Kaide.
manie
6 lat temu
-,---=)Hej, wpadłem dziś na ciekawy serwis s aukcjami od zeta how-it-w.ml Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać
liww
6 lat temu
Krym nigdy nie był etnicznie Ukraiński, był administrowany w czasach gdy było wszystko ZSRR. Przed wojną mieszkało tam 9% ludzi należących do narodu Ukraińskiego. Nawet Odessa to miała ich 11% a dziś jest Ukraińska. Jak ktoś nie wie rzeczywiście chce te rejony przejąć to niech sprawdzi spisy ludności z 1938 roku.
lef
6 lat temu
Po pierwsze ustalenia Mińska nie są realizowane w pierwszej kolejności przez Ukrainę. Po drugie Poroszenko, jest przeznaczony na odsuniecie, po opublikowaniu dla Departament Sprawiedliwości USA dokumentów i nagrań deputowanego ukraińskiego parlamentu Niszczenki.
Salomon
6 lat temu
Dziwię się, że zielone ruskie trolle chcą zniesienia sankcji, jak sam Putin twierdził, że nałożone na Rosję sankcje są zbawienne dla ich kraju, bo nareszcie pomogą im rozwinąć własną produkcję i uzdrowić rosyjską gospodarkę.
...
Następna strona