Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Unia więcej leków sprzedaje niż kupuje. Europa chce uniezależnić się od Chin

5
Podziel się:

Więcej leków wywozimy, niż sprowadzamy. Nadwyżka handlowa całej UE w zakresie produktów leczniczych i farmaceutycznych osiągnęła rekordowe 136 mld euro. Polska ma w tym swój udział – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dla porównania, nadwyżka handlowa UE dla produktów leczniczych i farmaceutycznych w 2002 r. wynosiła 18 mld euro.

Unia więcej leków sprzedaje niż kupuje. Europa chce uniezależnić się od Chin
Unia Europejska chce oderwać się od chińskich łańcuchów dostaw (Adobe Stock, RAPISAN SWANGPHON JOHN)
Teraz to 7,5 razy więcej (to dane za 2021 r.). Polska ma w tym swój udział – eksport produktów farmaceutycznych ciągle rośnie. Dane, które zbieramy od momentu wejścia do Unii, pokazują, że od 2004 r. eksport wzrósł z 1,2 mld zł do 21,01 mld w 2021 r." - czytamy w "DGP".

Dziennik podkreśla, że nad umocnieniem europejskiej produkcji leków Unia debatuje od lat. Słabość w tym obszarze - jak czytamy w artykule - pokazała pandemia: uzależnienie od produkcji m.in. w Chinach wzbudziło obawy, że zabraknie niektórych leków.

Z ostatnich danych Eurostatu, na które powołuje się "DGP" wynika, że Unia Europejska wciąż importuje produkty lecznicze i farmaceutyczne: w latach 2002–2021 ich wartość zwiększyła się z 32 mld euro do 100 mld euro.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Suplementy diety na koronawirusa? Grzesiowski: "to nie są leki".

UE chce się uniezależnić od chińskich fabryk leków

Równocześnie - czytamy - rozwija się też eksport, który wykazuje się jeszcze większą dynamiką - w latach 2002–2021 jego wartość wzrosła z 50 mld euro do 235 mld euro. A to, jak wskazuje gazeta, oznacza tylko jedno – większą nadwyżkę handlową, na czym krajom UE najbardziej zależy, bowiem chcą uniezależnić się od produkcji w Azji.

Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem ekspertów wyrwanie się z chińskiego łańcucha dostaw to niejedyny powód zmian na tym rynku.

Niewątpliwie jedną ze składowych większej nadwyżki handlowej jest wzrost zainteresowania krajów UE wzmacnianiem pozycji lokalnych wytwórców. Pojawiają się nowe inicjatywy związane z przenoszeniem produkcji nie tylko substancji czynnych, lecz także wytwarzania całych produktów – tłumaczy, cytowany przez "DGP", Tomasz Kiełczewski, dyrektor działu konsultingu i analiz w PEX PharmaSequence.

Jego zdaniem ten proces został zainicjowany na szerszą skalę jeszcze przed pandemią. Rozmowy na ten temat zaczęły się m.in. wraz z pojawieniem się problemów z jakością produkcji z krajów azjatyckich (to lata 2018–2019).

W artykule czytamy, że na wynik może mieć też wpływ pandemia, a konkretnie wytworzenie szczepionki Pfizera.

"Szczepionka Comirnaty firmy Pfizer-BioNTech jest produkowana w pięciu krajach, z czego cztery są krajami Unii. W 2021 r. wartość sprzedaży w cenach producenta tej szczepionki to prawie 37 mld dol., przy czym znaczna jej część przypada na produkt wytworzony w krajach UE. Również inne firmy dostarczające szczepionki na COVID-19 wytwarzały je w fabrykach zlokalizowanych na terenie Unii" – zaznacza Tomasz Kiełczewski.

Jak pisze "DGP" eksperci nie mają wątpliwości, że działania związane z uniezależnieniem europejskiego rynku farmaceutycznego od dostaw z krajów azjatyckich będą kontynuowane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Dhfj
2 lata temu
To szansa dla polskich farmaceutów, bo należą do najlepszych na świecie .
Rebeliant80
2 lata temu
Co za idiotyzm z tym embargiem np. lpg ,ropa itp . Tak jakby rosja byla takim dziadem ktory z kazdego litra kupuje amunicje haa, Przecierz oni surowce naftowe sprzedaja w mln.barylek (159 litrow)dziennie od 70 lat Samego zlota maja w skarbcu 2300ton . Niemcy francuzi sa powsciagliwi bo dobrze o tym wiedza ze spowoduje to inflacje klopoty gospodarcze A dyktatora nie ruszy Jezeli innymi sposobami sie nie porozumieją to ten jest idiotyczny dla zachodu , skoro juz to ograniczyc zakupy do minimum .
stary
2 lata temu
A składniki to leków to gdzie produkują? 90% w chinach ? Oczywiście że tak.
plok
2 lata temu
unia to najwiekszy syf złodziejski to okupant bez wojny
fghj
2 lata temu
i tak wszystko jest produkowane w chinach a niektóre leki sa kiepskiej jakosci powodujace raka jak leki na cukrzyce o tym juz ucichło co truciciele?