Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
HTO
|

Unilever zdecydował: czterodniowy tydzień pracy zostaje na dłużej

4
Podziel się:

Koncern Unilever postanowił przedłużyć czterodniowy tydzień pracy w Nowej Zelandii co najmniej o rok. Test takiego modelu, który trwał od końca 2020 r., zadowolił zarząd firmy. Dzięki niemu poprawiła się nie tylko wydajność pracowników, ale także przychody firmy - donoszą Wirtualne Media.

Unilever zdecydował: czterodniowy tydzień pracy zostaje na dłużej
Koncern Unilever zdecydował, że testy czterodniowego tygodnia pracy, zostaną przedłużone o rok (GETTY, Bloomberg)

Test czterodniowego tygodnia pracy w koncernie Unilever trwa od 1 grudnia 2020 r. Według zarządu poprawiła się wydajność, ale także osiągnięto cele biznesowe firmy - informują Wirtualne Media.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Tak nas widzą w Edynburgu. "Zawsze jest jakaś historyjka"

Mniej stresu i lepsze samopoczucie pracowników

Badaniem objęto wszystkie 80 osób, które są zatrudnione w Nowej Zelandii. Zmianę zauważono nie tylko w finansach i wydajności, ale odczuli ją również pracownicy. W czasie testów większość z nich lepiej angażowała się w obowiązki zawodowe.

Czterotygodniowy tydzień pracy przyniósł pracownikom również indywidualne korzyści. Według koncernu poziom stresu spadł o 33 proc., a o 15 proc. wzrosły "poczucie wigoru i sił do pracy" - donoszą Wirtualne Media. Natomiast problemy związane z tzw. work-life balance, czyli równowagi między pracą a życiem prywatnym, zmniejszyły się o 67 proc. Co ciekawe, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy spowodowało, że liczba nieobecności zmniejszyła się o 34 proc.

Czterodniowy tydzień pracy na świecie

Wirtualne Media donoszą, że po zadowalających wynikach w Nowej Zelandii, podobny program pilotażowy zostanie wprowadzony w Australii. Decyzja ta jest podyktowana faktem, że rynek australijski jest ściśle powiązany z Nową Zelandią.

Maciej Lasoń, CEE head of communications & corporate affairs w Unileverze powiedział Wirtualnym Mediom, że na razie koncern nie ma planów, aby podobny test został wprowadzony w Polsce, ani w innym kraju, gdzie działa firma. Dodał, że w pierwszej kolejności trzeba uzyskać dokładne wyniki tam, gdzie już wprowadzony czterodniowy tydzień pracy.

Lasoń dodaje, że w Polsce pracownicy mają możliwość pracy hybrydowej, czyli muszą być obecni w biurze dwa dni w tygodniu. Poza tym mają możliwość "pracy raz w roku przez 4 tygodnie z wybranego miejsca na świecie" - czytamy na Wirtualnych Mediach.

Testy są zadowalające

Pilotażowe próby wprowadzenia czterotygodniowego tygodnia pracy przeprowadzane są na całym świecie. Najczęściej na testy decydują się firmy zrzeszone w programie 4 Day Week Global. Na czym polegają? Na czasowym wprowadzeniu modelu 100:80:100, czyli 100 proc. wynagrodzenia za 80 proc. czasu w pracy, ale w zamian za 100 proc. produktywności.

W Wielkiej Brytanii wiele firm testuje rozwiązanie czterotygodniowego tygodnia pracy do końca 2022 r. ale już na półmetku zauważyły ciekawe wnioski. W przypadku 50 proc. przypadków, w firmie odnotowano większą wydajność - donosił "Forbes". Magazyn informuje, że na 41 firm, 35 z nich stwierdziło, że "prawdopodobnie" lub "bardzo prawdopodobnie" będzie kontynuować skrócony tydzień pracy po zakończeniu projektu pilotażowego.

praca
firma
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Unilewer
4 tyg. temu
jeśli okaże się, że zadania można wykonać w ciągu 4 dni/tydz to szybko zwolnimy 20% ludzi a dla reszty wróci 5 dni /tydz
hehehe
rok temu
kłamcy, tam nie ma kto pracować, pomylili się z lokalizacją i zapleczem pracowników.
Normalny
rok temu
Murzyny unileveru w Polsce muszą zasuwać. Trzeci świat musi utrzymać normalne kraje
mohel
rok temu
takie testy u niewolników w Bolanda ?... nieprędko, u nas wydajność poprawia się nachajką i batorzeniem