Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urlop na żądanie. Sprawdź komu przysługuje

0
Podziel się:

Urlop na żądanie przysługuje każdemu pracownikowi, w nagłych wypadkach. Są jednak sytuacje, kiedy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie. Sprawdź kiedy taki urlop nie przysługuje.

Urlop na żądanie. Sprawdź komu przysługuje
(Pixabay)

4 dni w ciągu roku - zgodnie z kodeksem pracy tyle urlopu na żądanie może wykorzystać pracownik. Chęć wykorzystania takiego urlopu trzeba zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia, a pracodawca musi się na niego zgodzić. Chyba, że jeśli nie będzie nas w pracy, firma poważnie ucierpi.

Komu przysługuje urlop na żądanie?

Kodeks pracy dotyczy z zasady wyłącznie pracowników etatowych. Urlopu na żądanie nie może zatem wziąć osoba, która pracuje na umowie cywilnoprawnej - umowie o dzieło, czy zlecenia.

Ustawowe 4 dni w ciągu roku przysługują każdemu zatrudnionemu na etacie, bez względu na staż pracy.

Urlop na żądanie. Kiedy można odmówić?

Co do zasady, na urlop na żądanie pracodawca musi się zgodzić. W pewnych sytuacjach może się jednak p na tzw. ważny interes firmy i go nie udzielić.

Takie sytuacje to na przykład: waria, poważna usterka lub jakaś inna kryzysowa sytuacja w firmie. Argumentem może być też sytuacja, gdy danego dnia jesteśmy niezastąpieni (np. domykamy kontrakt z ważnym klientem, mamy ważną prezentację lub jest problem z obsadą stanowisk spowodowany licznymi absencjami pracowników w tym konkretnym terminie).

Jak zgłosić urlop na żądanie

Zgodnie z kodeksem pracy, trzeba to zrobić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu na żądanie. Przepisy nie regulują, do której godziny danego dnia należy zawiadomić pracodawcę. Jednak, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 2006 roku (I PK 128/06) trzeba tego dokonać najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy. Czyli, jeśli zaczynamy pracę o godz. 8.00 rano, to najpóźniej zgłaszamy o godz. 8.00.

Urlop na żądanie trzeba też zgłosić skutecznie. Najlepiej będzie, jeśli zrobimy to pisemnie. W grę wchodzi też email czy SMS. Można też powiadomić pracodawcę telefonicznie lub osobiście, ale to najlepiej zrobić przy świadkach.

Aby wziąć urlop na żądanie, pracodawca musi wyrazić na niego zgodę. Zazwyczaj ma na to mało czasu, więc przyjmuje się, że jeśli nie odpowiada, zgoda jest domniemana.

Warto też pamiętać, że urlop na żądanie nie jest urlopem dodatkowym i odlicza się od przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)