Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ustalenie ojcostwa. Po latach go nie podważysz

20
Podziel się:

Zwlekanie z ustaleniem ojcostwa dziecka uniemożliwi po latach uzyskania takiego orzeczenia, ustalił sąd.

Po latach nie zaprzeczysz ojcostwu.
Po latach nie zaprzeczysz ojcostwu. (PAP, Maciej Kulczyński)

Po latach nie zaprzeczysz ojcostwu - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Dziennik opisuje sprawę sądową, w której po latach zdradzony mąż chciał uzyskać orzeczenie, że pełnoletnia już córka nie jest jego.

O romansie żony dowiedział się, kiedy dziecko miało rok. Jak zaznacza gazeta, mężczyzna nie podjął wówczas żadnych działań w celu rozwiania wątpliwości co do swego ojcostwa, o ile w ogóle je wtedy miał. W związku pozostał przez kolejne lata, wychowując córkę.

W 2017 roku rozstał się z żoną, a mężczyzna łożył alimenty na rzecz dziewczynki. Teraz jednak chciał sądownie podważyć ojcostwo. Sąd ustalił, że mężczyzna miał świadomość, że dziecko może nie być jego.

Uznano więc, że "zwlekanie przez męża z ustaleniem, czy dziecko jest rzeczywiście jego, pozbawia go prawa do takiego orzeczenia" - pisze "Rz".

Zgodnie z prawem, mężczyzna może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności - o czym więcej przeczytasz w money.pl

W polskim prawie istnieją bowiem trzy drogi prowadzące do ustalenia, że dane dziecko pochodzi od konkretnego mężczyzny - swojego ojca, są to: fakt urodzenia się dziecka w trakcie trwania domniemania ojcostwa męża matki dziecka, uznanie ojcostwa, jako akt - oświadczenie mężczyzny oraz ustalenie ojcostwa w wyniku orzeczenia sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
piotr
4 lata temu
Straszne. Ja miałem istny dramat z moją ex co do ojcostwa i z mec. Marylą Mikołajewską walczyliśmy cały rok o sprawiedliwy wyrok
zaba
4 lata temu
jest rowniez taka taktyka stosowana wsrod matek: mąż,domniemany ojciec płaci na dziecko nie wiedzac czy jest jego, az do pelnoletnosci,usamodzielnienia sie, daje swoje nazwisko i na mysl mu nie przyjedzie, ze to nie jego dziecko. Problem występuje wtedy, kiedy domniemay ojciec występuje do dzieci o alimenty na siebie. Wtedy wychodzi szydło z worka...w wielu przypadkach stosowane sa rozne chwyty byle na domniemanego ojca -matke, nie płacic...i tyle
ojciec
4 lata temu
jedyna osoba potwierdzajaca ojcostwo dziecka jest matka.Jezeli istnieje domniemanie iz ojcem dziecka nie jest mąż, to matka powinna starac sie udowodnic a nie domniemany ojciec. Niejednokrotnie domniemany ojciec zapisuje na siebie dziecko z uwagi na dobro dziecka.Placi alimenty, opiekuje sie nim az do pełnoletnosci. A skoro matka dziecka gra z domniemanym ojcem jej dziecka w kulki , to on ma rowniez prawo do ustalenia faktów...nawet jak dziecko jest pełnoletnie..Ilu jest takich ojców ktorzy płacą na nieswoje dzieci?
nbgfre
4 lata temu
Jak zwykle MAFIA sądownicza uzurpuje sobie prawa do wszystkiego i na każdą okoliczność ! Nie ma niewinnych są tylko źle przesłuchani ! Widać ojcem zostaje się przez ZASIEDZENIE ! Sędziowie młotki w dłoń i pierdyknijcie się zdrowo w glace ! Może to was przywoła do rzeczywistości !
Irka
4 lata temu
Najwyższa pora zmienić to idiotyczne prawo!! Tak samo jak do zmiany jest prawo spadkowe żebym sama mogła decydować komu mam zostawić owoce swojej pracy a nie państwo to robi za mnie, jakieś zachówki itd. To samo dotyczy zmiany pochówku, chcę być skremowana a moje prochy rozsypane, nie chcę pogrzebu i grobu. Robią ustawy w jedną noc a nie mogą tych spraw uregulować.