Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Utajniony majątek Julii Przyłębskiej i sędziów TK. Pojawiły się wątpliwości

204
Podziel się:

Prezes TK Julia Przyłębska utajniła oświadczenia majątkowe pięciu osób zasiadających w trybunale. Oświadczenie jej samej utajniła zaś pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Tymczasem ustawa o sędziach TK nie przewiduje takiej możliwości — pisze "Gazeta Wyborcza".

Utajniony majątek Julii Przyłębskiej i sędziów TK. Pojawiły się wątpliwości
Julia Przylebska (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Jak czytamy, zgodnie z przepisami szef Trybunału Konstytucyjnego co roku musi składać swoje oświadczenie majątkowe na ręce pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Jak przekazał SN, 23 marca wpłynął wniosek prezes TK Julii Przyłębskiej o nadanie klauzuli "zastrzeżone" oświadczeniu o stanie majątkowym za 2021 r. Sąd Najwyższy wyraził natomiast na to zgodę.

SN wyjaśnił, że nadanie klauzuli tajności nastąpiło po przeanalizowaniu złożonego wniosku i nie sporządzono w tym zakresie uzasadnienia". "Z informacji przekazanych nam przez SN wynika, że do takiej sytuacji doszło pierwszy raz" - podaje "Gazeta Wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne składki zdrowotne. Wiceminister przeprasza

Dziennik zwraca uwagę, że w poprzednich zeznaniach prezes TK Julia Przyłębska deklarowała, że posiada dom o powierzchni 160 m kw., basen o wartości 50 tys. zł i samochód. "Oświadczenia różniły informacje o rosnących oszczędnościach (390 tys. zł i 27 tys. euro w 2020 r.) i malejących kredytach" - zauważa gazeta.

Utajnione majątki sędziów TK

Okazuje się, że wcześniej o utajnienie oświadczeń majątkowych za 2020 r. Julię Przyłębską poprosili sędziowie TK, a prezes przychyliła się do próśb.

Klauzulą "zastrzeżone" Przyłębska opatrzyła oświadczenie byłej posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, a także byłego radnego PiS Bartłomieja Sochańskiego. Podobnie: oświadczenie Michała Warcińskiego oraz dwóch tzw. dublerów sędziów TK Justyna Piskorskiego oraz Jarosława Wyrembaka - pisze "GW".

Pojawia się pytanie, czy utajnienie w tych przypadkach było możliwe. Monitor Konstytucyjny przeanalizował sytuację i doszedł do wniosku, że niekoniecznie. "Pierwsza Prezes SN powinna odmówić utajnienia oświadczenia majątkowego Prezes TK, a Prezes TK powinna odmówić utajnienia oświadczeń sędziów TK" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(204)
JA PIER
rok temu
Ile fundacji otworzyli i ile pieniędzy z budżetu przejeli?
miłośnik PiS
rok temu
Wyborca nie powinien wiedzieć za jakie łapówki i od kogo ferowali wyroki.
SUWEREN
rok temu
Kryształowi sędziowie mają coś do ukrycia. Niechcą pokazać ile za swoje wyroki dostali. No i najważniejsze od kogo.
pytek
rok temu
Chcą utajnić od kogo pochodzą ich majątki od Putina, czy Ordo Juris?
Emigrant
rok temu
Mam nadzieję, że jak PiS się skończy, to pewni ludzie zostaną dokładnie sprawdzeni, zweryfikowani i obciążeni przymusem zwrotu zagrabionych pieniędzy plus kraty. Jeszcze nie było takiego rządu po 1989 jak ten obecny. Ludzie z polecenia Morawieckiego i Kaczyńskiego zajmują stanowiska w spółkach Skarbu Państwa prawie do sprzątaczki włącznie. Telewizja publiczna i prasa są pod rządami PiS, ktokolwiek z redaktorów się odważy przeciwstawić, zostaje zwolniony z pracy. Niewiele wolnych mediów w Polsce zostało... A większość oglądających wiadomości ma niestety dostęp tylko do TVPiS i ich zrozumienie sytuacji kończy się na oglądaniu Holeckiej i Lewandowskiej wylewających wiadomo co na opozycję i myślących inaczej niż prawie i sprawiedliwie Polską rządzący szeregowy poseł, od niedawna wiceminister z tytułu, teoretycznie od bezpieczeństwa.
...
Następna strona