Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Utajniony majątek Julii Przyłębskiej i sędziów TK. Pojawiły się wątpliwości

204
Podziel się:

Prezes TK Julia Przyłębska utajniła oświadczenia majątkowe pięciu osób zasiadających w trybunale. Oświadczenie jej samej utajniła zaś pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska. Tymczasem ustawa o sędziach TK nie przewiduje takiej możliwości — pisze "Gazeta Wyborcza".

Utajniony majątek Julii Przyłębskiej i sędziów TK. Pojawiły się wątpliwości
Julia Przylebska (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Jak czytamy, zgodnie z przepisami szef Trybunału Konstytucyjnego co roku musi składać swoje oświadczenie majątkowe na ręce pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Jak przekazał SN, 23 marca wpłynął wniosek prezes TK Julii Przyłębskiej o nadanie klauzuli "zastrzeżone" oświadczeniu o stanie majątkowym za 2021 r. Sąd Najwyższy wyraził natomiast na to zgodę.

SN wyjaśnił, że nadanie klauzuli tajności nastąpiło po przeanalizowaniu złożonego wniosku i nie sporządzono w tym zakresie uzasadnienia". "Z informacji przekazanych nam przez SN wynika, że do takiej sytuacji doszło pierwszy raz" - podaje "Gazeta Wyborcza".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gigantyczne składki zdrowotne. Wiceminister przeprasza

Dziennik zwraca uwagę, że w poprzednich zeznaniach prezes TK Julia Przyłębska deklarowała, że posiada dom o powierzchni 160 m kw., basen o wartości 50 tys. zł i samochód. "Oświadczenia różniły informacje o rosnących oszczędnościach (390 tys. zł i 27 tys. euro w 2020 r.) i malejących kredytach" - zauważa gazeta.

Utajnione majątki sędziów TK

Okazuje się, że wcześniej o utajnienie oświadczeń majątkowych za 2020 r. Julię Przyłębską poprosili sędziowie TK, a prezes przychyliła się do próśb.

Klauzulą "zastrzeżone" Przyłębska opatrzyła oświadczenie byłej posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, a także byłego radnego PiS Bartłomieja Sochańskiego. Podobnie: oświadczenie Michała Warcińskiego oraz dwóch tzw. dublerów sędziów TK Justyna Piskorskiego oraz Jarosława Wyrembaka - pisze "GW".

Pojawia się pytanie, czy utajnienie w tych przypadkach było możliwe. Monitor Konstytucyjny przeanalizował sytuację i doszedł do wniosku, że niekoniecznie. "Pierwsza Prezes SN powinna odmówić utajnienia oświadczenia majątkowego Prezes TK, a Prezes TK powinna odmówić utajnienia oświadczeń sędziów TK" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(204)
JA PIER
2 lata temu
Ile fundacji otworzyli i ile pieniędzy z budżetu przejeli?
miłośnik PiS
2 lata temu
Wyborca nie powinien wiedzieć za jakie łapówki i od kogo ferowali wyroki.
SUWEREN
2 lata temu
Kryształowi sędziowie mają coś do ukrycia. Niechcą pokazać ile za swoje wyroki dostali. No i najważniejsze od kogo.
pytek
2 lata temu
Chcą utajnić od kogo pochodzą ich majątki od Putina, czy Ordo Juris?
Emigrant
2 lata temu
Mam nadzieję, że jak PiS się skończy, to pewni ludzie zostaną dokładnie sprawdzeni, zweryfikowani i obciążeni przymusem zwrotu zagrabionych pieniędzy plus kraty. Jeszcze nie było takiego rządu po 1989 jak ten obecny. Ludzie z polecenia Morawieckiego i Kaczyńskiego zajmują stanowiska w spółkach Skarbu Państwa prawie do sprzątaczki włącznie. Telewizja publiczna i prasa są pod rządami PiS, ktokolwiek z redaktorów się odważy przeciwstawić, zostaje zwolniony z pracy. Niewiele wolnych mediów w Polsce zostało... A większość oglądających wiadomości ma niestety dostęp tylko do TVPiS i ich zrozumienie sytuacji kończy się na oglądaniu Holeckiej i Lewandowskiej wylewających wiadomo co na opozycję i myślących inaczej niż prawie i sprawiedliwie Polską rządzący szeregowy poseł, od niedawna wiceminister z tytułu, teoretycznie od bezpieczeństwa.
...
Następna strona