Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

W sierpniu spadło wydobycie węgla. "Produkcja i sprzedaż były najniższe w tym roku"

89
Podziel się:

W sierpniu polskie kopalnie wyprodukowały 3,8 mln ton węgla kamiennego. To mniej niż w zeszłym miesiącu, gdy wyprodukowały niemal 4 mln ton. Spadek jest większy, jeżeli porównać dane za sierpień 2021 r., gdy produkcja węgla kamiennego w Polsce wyniosła 4,3 mln ton. Miesięczna produkcja i sprzedaż węgla były w sierpniu najniższe w tym roku – przekazała Agencja Rozwoju Przemysłu.

W sierpniu spadło wydobycie węgla. "Produkcja i sprzedaż były najniższe w tym roku"
Węgiel. W sierpniu spadła produkcja w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej (PAP, PAP/Paweł Supernak)

ARP podkreśla, że od początku roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla są zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedają całą produkcję. W lipcu sprzedaż była wyższa o blisko 260 tys. ton od miesięcznej produkcji. Oznacza to, że nabywców znalazł również węgiel ze zwałów. Sytuacja powtórzyła się również w sierpniu i sprzedaż przewyższyła bieżącą produkcję – o ok. 200 tys. ton (łącznie 4 mln ton).

Od początku tego roku do końca sierpnia wielkość krajowego wydobycia węgla wyniosła ok. 35,7 mln ton wobec ok. 36,4 mln ton w ciągu ośmiu miesięcy 2021 r. Natomiast sprzedaż zbliżyła się do 36,7 mln ton wobec ok. 37,7 mln ton przed rokiem.

Tak wygląda wydobycie węgla w polskich kopalniach

Katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, we wtorek 4 października opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w ósmym miesiącu 2022 r. I wydobycie, i sprzedaż były w sierpniu niższe od wyników sprzed roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Filipem Bittnerem

W sierpniu 2021 r. kopalnie wydobyły prawie 4,3 mln ton węgla, a sprzedaż zbliżyła się do 4,7 mln ton. W tym roku w sierpniu miesięczna produkcja wyniosła ok. 3,8 mln ton, natomiast sprzedaż zmniejszyła się rok do roku o ok. 0,7 mln ton – do 4 mln ton.

To przekłada się na stan zapasów węgla na zwałach, który pod koniec sierpnia był znacząco niższy w odniesieniu do sierpnia 2021 r. Przed rokiem na zwałach leżało przeszło 4,4 mln ton niesprzedanego surowca. Po dwunastu miesiącach stan zwałów wynosił ok. 1 mln ton i skurczył się o 200 tys. ton w miesiąc.

Sprzedaż też maleje

W sierpniu wielkość krajowego wydobycia węgla była mniejsza niż w dwóch poprzednich miesiącach (4 mln ton w lipcu i 4,4 mln ton w czerwcu), spadła również wielkość sprzedaży. W poprzednich dwóch miesiącach wynosiła ok. 4,2 mln ton. W maju produkcja i sprzedaż węgla wyniosły ok. 4,5 mln ton, a cała bieżąca produkcja trafiła do odbiorców.

Rekordowy w tym roku poziom miesięcznej produkcji (5,5 mln ton) polskie kopalnie zanotowały w marcu, kiedy wydobycie węgla było najwyższe od 3,5 roku. W kwietniu natomiast wyprodukowano niespełna 4,7 mln ton surowca.

Coraz mniej górników

Na koniec sierpnia kopalnie zatrudniały 74,7 tys. osób, wobec ponad 78,1 tys. osób przed rokiem. Od początku tego roku do końca lipca zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 2,8 tys. osób. Dlaczego? Pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych.

Przedstawiciele spółek węglowych wskazują, że - mimo olbrzymiego popytu na węgiel, szczególnie opałowy - skokowe zwiększenie jego wydobycia w krótkim czasie jest niemożliwe, gdyż inwestycje górnicze są czasochłonne i kosztowne. Z kolei obecny wzmożony popyt na krajowy węgiel wynika m.in. z szybujących cen tego surowca na międzynarodowych rynkach, a także z zablokowania możliwości importu węgla z Rosji po ataku na Ukrainę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(89)
WYRÓŻNIONE
Pytanie
2 lata temu
Dlaczego dziennikarze nie pytają władzy, kto dostaje różnicę między ceną węgla w kopalni (od 300 do 900 zł za tonę) a ceną oferowaną końcowemu odbiorcy (powiedzmy ok. 3000 zł za tonę). Jakie to są firmy, czyje i co je łączy z władzą ?
Ds1
2 lata temu
Jak kopalnie przynosiły straty to dokładało im państwo. Ale kiedy ceny na świecie wzrosły to polski węgiel sprzedaje się zagranicą a do Polski sprowadza sie miał.
Podatnik
2 lata temu
Spółki państwowe mają to do siebie, że jak plajtują to obywatele muszą je ratować, bo one są nasze...państwowe. A jak przynoszą zyski to już nie są nasze państwowe i obywatele z zysku mają tylko podwyżki 🤣🤣🤣
NAJNOWSZE KOMENTARZE (89)
Ekonomistka
2 lata temu
Przecież Jastrząb mówił że wungla nie zabraknie. Klepał się po łepetynie mówiąc: wungla nie będzie? I jak Pan teraz wygląda panie Jastrząb? Bo węgla jednak brak
Mistrz
2 lata temu
Nie siejcie defetyzmu,mniej węgla to czystsze powietrze,tak to sobie wymyślili...
Gość
2 lata temu
Jest coś w tym kraju za co się wzięli i nie zniszczyli tego? Chociaż JEDNA rzecz...
nikel51
2 lata temu
Tojest wszystko robione celowo.
sadeczanin
2 lata temu
Fedruja zeby dostac ołówkowe i nic poza tym
...
Następna strona