Notowania

W żadnym innym kraju UE luka w VAT nie zmniejsza się tak szybko

Luka w VAT w Polsce spadła z 14,7 proc. w 2017 r. do 7,2 proc. w 2018 r. wynika z szacunków CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. To oznacza, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 r. do 13,8 miliardów złotych w 2018 r. To spadek aż o 13.6 punktu procentowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Maciej Luczniewski/REPORTER/EAST NEWS)

Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. Na jej zwiększanie wpływa unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskie przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich. Polegają one na wykorzystywaniu ciągu powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

- Tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym kraju UE w ostatnich latach, a luka w VAT zmalała w Polsce do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń – mówi dr Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE.

Dodaje, że optymistyczne dane dotyczące dochodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, ale również pokazują, że dużym wyzwaniem będzie dalsza szybka poprawa ściągalności VAT.

Polska zaostrzyła kontrole celne na wschodniej granicy. To efekt protestów na Ukrainie

CASE oparł szacunki na danych GUS, Ministerstwa Finansów oraz pełnych szacunkach luki w VAT z 2016 r., które opracowaliśmy dla Komisji Europejskiej, a także na założeniu stałej efektywnej stopy podatkowej w okresie 2016-2018. Pełne szacunki luki będę opublikowane przez KE w późniejszym terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: luka vat, gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2019

asW 2018 zniknęło 13 miliardów Vatu czy to ukradł rząd PiS? Gdzie są te pieniądze?

05-03-2019

mikiwszystkie te dobrodziejstwa które rozdaje pis ,pieniądze są z uszczelnień, ile razy można uszczelniać, jest to premier "uszczelka"

05-03-2019

KomandofokaWystarczy chcieć.

Rozwiń komentarze (31)