Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

W żadnym innym kraju UE luka w VAT nie zmniejsza się tak szybko

31
Podziel się:

Luka w VAT w Polsce spadła z 14,7 proc. w 2017 r. do 7,2 proc. w 2018 r. wynika z szacunków CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. To oznacza, że w ciągu dwóch lat luka zmniejszyła się z 36,9 miliardów złotych w 2016 r. do 13,8 miliardów złotych w 2018 r. To spadek aż o 13.6 punktu procentowego.

W żadnym innym kraju UE luka w VAT nie zmniejsza się tak szybko
(East News, Maciej Luczniewski/REPORTER/EAST NEWS)

Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. Na jej zwiększanie wpływa unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskie przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich. Polegają one na wykorzystywaniu ciągu powiązanych podmiotów, firmy słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

- Tak szybki spadek luki nie był obserwowany w żadnym kraju UE w ostatnich latach, a luka w VAT zmalała w Polsce do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Polsce jest wyraźnie związana ze wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń – mówi dr Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE.

Dodaje, że optymistyczne dane dotyczące dochodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, ale również pokazują, że dużym wyzwaniem będzie dalsza szybka poprawa ściągalności VAT.

Zobacz także: Polska zaostrzyła kontrole celne na wschodniej granicy. To efekt protestów na Ukrainie

CASE oparł szacunki na danych GUS, Ministerstwa Finansów oraz pełnych szacunkach luki w VAT z 2016 r., które opracowaliśmy dla Komisji Europejskiej, a także na założeniu stałej efektywnej stopy podatkowej w okresie 2016-2018. Pełne szacunki luki będę opublikowane przez KE w późniejszym terminie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
poll
5 lata temu
Trzy lata uszczelniają i jeszcze nie uszczelnili? Czyli te 13 mld zł nieuszczelnione ktoś zajumał wygląda, że to nikt inny jak PiS. To taka sama retoryka jaką prowadzi PiS wobec ośmiu lat rządów PO
lol
5 lata temu
Prawda jest taka że za Po wyparowało wiele kasy. Druga prawda jest taka że ile by PIS nie odzyskał to i tak wszystko przepierniczą i dale będą państwo zadłużać.
Sun&world
5 lata temu
Pan PRE.MIER!!! MISTRZ I GOSZCZU.
kordian i cha...
5 lata temu
Totalne kłamstwo .Przecież po cichu zwiekszają dług publiczny .Biorą kredyty komercyjne długoterminowe. Czemu ma służyć ta paskudna propaganda o doskonałości . Tak postępował Gierek i do dziś płacimy jego zaciągnięte i przeżarte przez pseudo naród zobowiązania .
Andrzej
5 lata temu
Takie eldorado stworzyliście z Polski a ludzie umierają w szpitalach z powodu braku gwarantowanych leków? To kim a raczej czym wy Morawiecki jesteście?
...
Następna strona