Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Walka o liczbę myśliwych. Ekolodzy domagają się badań lekarskich

168
Podziel się:

Ekolodzy i polujący toczą batalię o badania lekarskie tych drugich. Stawką ma być przyszłość łowiectwa w Polsce - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Walka o liczbę myśliwych. Ekolodzy domagają się badań lekarskich
Badania lekarskie mogą być groźne dla liczebności myśliwych (East News)

"Rz" przypomina, że obowiązek przechodzenia co pięć lat badań dotyczących pozwoleń na broń dla myśliwych wprowadzono na mocy zmian w prawie łowieckim z 2018 roku. "Wszyscy myśliwi, których w Polsce jest ok. 120 tys., mają być przebadani do 2023 r. Miłosz Kościelniak-Marszał z Instytutu Analiz Środowiskowych wylicza, że w efekcie ich liczba może spaść nawet o 40 proc." - czytamy w dzienniku.

- Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by podstawą odebrania pozwolenia na broń były tak powszechne choroby, jak np. cukrzyca – uzasadnia Kościelniak-Marszał.

Według "Rz", o tym, że badania lekarskie mogą być groźne dla liczebności myśliwych, mówił też przed dwoma tygodniami w Sejmie łowczy krajowy Paweł Lisiak. "Od lat myśliwi zabiegają więc, by obowiązek badań od siebie oddalić" - podkreśla dziennik.

Zobacz także: Poseł proponuje odstrzał żurawi. Myśliwi są zdziwieni. "Przybywa ptaków, ale gęsi, czy kaczek"

Służyć miała temu - jak dodaje "Rz" - skarga do Trybunału Konstytucyjnego dotycząca nowelizacji prawa łowieckiego, którą wnieśli w 2018 r. posłowie Kukiz'15 i PSL. "Skarga posłów uległa jednak dyskontynuacji, więc na nową zdecydował się Instytut Analiz Środowiskowych (...) Instytut za niekonstytucyjny uważa (...) tryb badań, np. to, że minister zdrowia nie ma możliwości określenia, jakie choroby są przeszkodą do posiadania pozwolenia, i może zrobić to wyłącznie w odniesieniu do zaburzeń psychicznych. Według Instytutu powinna też istnieć możliwość odwołania się od opinii lekarza" - twierdzi "Rzeczpospolita".

Dziennik zwraca przy tym uwagę, że środowisko myśliwych nie jest jedynym, które podejmuje działania związane z obowiązkiem badań. "Innym są organizacje ekologiczne i prozwierzęce. One zaś chciałyby badania przyspieszyć. Tak wynika z petycji, pod którą podpisy zbierają organizacje zrzeszone w koalicji Niech Żyją! Ich zdaniem badania powinny ruszyć jeszcze w 2021 r." - czytamy w "Rz".

"Zamierzamy przekonać posłów do nowelizacji przyspieszającej badania" – mówi Tomasz Zdrojewski z koalicji Niech Żyją! Tłumaczy, że odwlekanie badań zwiększa ryzyko postrzałów osób postronnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(168)
Rolnik
3 miesiące temu
Bez myśliwych nie ma rolnictwa w Polsce . A rolnik każdy rząd obali
Sysuania
3 lata temu
Jacy myśliwi, ktoś kto dla własnej przyjemności morduje zwierzę które praktycznie jest bez szans w dobie elektroniki (lasery itp) nie można nazywać myśliwym tylko mordercą To są chorzy psychicznie ludzie Obowiązków badania na inteligencję tez
Hubert
3 lata temu
Jestem zawodowym kierowcą od czasu gdy przekroczyłem 60 rok życia , przechodzę badania co 30 miesięcy ( co 2 i pół roku ). Do 60 roku życia badania okresowe przechodziłem c 5 lat. ( zapewniam , że badania kierowców zawodowych są niełatwe do przebrnięcia . Jestem również myśliwym od ponad 40 lat i jak do tej pory nigdy nie przechodziłem kompletnie żadnych badań - to jest nie do pomyślenia . Prywatnie , znam wielu myśliwych których stan psychiczny , fizyczny i oraz nabyte choroby stanowią przeciwskazanie do posługiwania się bronią - ogólnie palną . Najwyższa już pora przeprowadzić zapowiadane badania .
realista
3 lata temu
Każdy kto ma pozwolenie na broń ostrą, dla samoobrony czy myśliwską, a nawet sportową przechodzi badania lekarskie co 5 lat, a policjanci, wojskowi co roku w ramach badań okresowych. I dobrze.
Oko
3 lata temu
Haha, a ja bym chciał żeby myśliwi przez parę lat postrajkowali... byście ich prosili na kolanach o odstrzał dzikich zwierząt... populacja dzików 10 milionów... wilki atakujące ludzi... sarny niszczące pola stadami.. lisy roznoszące wściekliznę... jak powrót do natury to na całego...
...
Następna strona