Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Ważna umowa handlowa z Ameryką Łacińską. Von der Leyen chce ją przyśpieszyć

9
Podziel się:

Chcemy jak najszybszego zakończenia negocjacji w sprawie umowy handlowej z państwami Mercosuru - poinformowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed rozpoczynającym się w poniedziałek szczytem z udziałem przywódców Unii Europejskiej oraz Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Ważna umowa handlowa z Ameryką Łacińską. Von der Leyen chce ją przyśpieszyć
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w Brukseli (PAP, PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS)

W poniedziałek i wtorek podczas trzeciego szczytu UE–CELAC spotkają się w Brukseli przywódcy UE i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC).

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 roku, po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi.

Umowa nie została jednak ratyfikowana ze względu na obawy, zwłaszcza we Francji i Parlamencie Europejskim, przed wylesianiem Amazonii i sceptycyzm wobec ówczesnych wysiłków władz Brazylii na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.

UE zaraz po Chinach

UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 roku. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.

W 2021 roku eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE - 43 mld euro.

Największy eksport Mercosuru do UE w 2021 roku stanowiły produkty mineralne (22,3 proc. całkowitego eksportu), produkty roślinne, w tym soja i kawa (20,7 proc.) oraz artykuły spożywcze, napoje i tytoń (19,1 proc.).

Eksport UE do Mercosuru obejmuje maszyny i urządzenia (27,8 proc. całkowitego eksportu), chemikalia i produkty farmaceutyczne (26,3 proc.), sprzęt transportowy (10,5 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Chce żeby
10 miesięcy temu
Taa, równie dobrze może sobie życzyć praworządności w KOlumbii
Marx
10 miesięcy temu
A jak to jest? Mafia pod nazwą UE wprowadza restrykcje klimatyczne w Europie ( auta Euro 6, zakaz palenia węglem,gazem, kaloszami i onucami, itp.), a w Azji, Afryce czy Ameryce Płd wolna amerykanka. To co, to "zatrute" powietrze od nich do Europy nie dociera??! To tylko tak na pokaz i żeby dalej pacyfikować i sprawdzać karność normalnych obywateli! Coś mi się widzi, że ta organizacja nie przetrwa próby czasu!! Może i dobrze.
Antoni
10 miesięcy temu
Boże Wszechmogący miej nas w swojej opiece 🙏🌈💥
Rurku
10 miesięcy temu
My wam wungiel oni nam banany aaaaaahahahaha PO 20 LATACH ROZMÓW aaaaaahahahaha to ktoś gadając 20 lat dobił do emerytury zapewne
Observer
10 miesięcy temu
Najlepiej zarabia się na biedakach kolonializm w nowoczesnym wydaniu