Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Ważna zmiana dla chcących brać kredyty hipoteczne. Nowe wytyczne UKNF

23
Podziel się:

Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania na rynku kredytów hipotecznych, nadzór finansowy zaleca bankom, by oceniając zdolność kredytową, przyjmowały stopę procentową NBP w wysokości wyższej o 5 pkt proc. - wynika z pisma Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego skierowanego do sektora bankowego. Jeśli bankierzy posłuchają, o fundusze na zakup domu czy mieszkania będzie jeszcze trudniej.

Ważna zmiana dla chcących brać kredyty hipoteczne. Nowe wytyczne UKNF
Kredyty hipoteczne podrożeją jeszcze bardziej (Pixabay)

Obecnie główna stopa procentowa NBP wynosi 2,75 proc., ale prawdopodobnie długo się na tym poziomie nie utrzyma i jeszcze wzrośnie. Przedsmak tego być może będą miały osoby starające się o kredyt hipoteczny.

W poniedziałek UKNF opublikował pismo skierowane do prezesów banków oraz dyrektorów oddziałów instytucji kredytowych ws. działań mających na celu ograniczenie poziomu ryzyka kredytowego.

"W związku z rosnącymi w ostatnich miesiącach kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców i wynikającym stąd możliwym wzrostem ryzyka kredytowego, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zidentyfikował potrzebę podjęcia pilnych działań, mających na celu ograniczenie poziomu tego ryzyka zarówno dla nowo udzielanych kredytów, jak i już istniejących portfeli kredytowych" - napisano w piśmie.

Podkreślono w nim, że mając na uwadze zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku, w tym także zapewnienie ochrony interesów jego uczestników, "biorąc pod uwagę aktualnie bardziej prawdopodobny scenariusz dalszego wzrostu stóp procentowych niż ich spadku, banki w celu minimalizowania ryzyka systemowego powinny bez zbędnej zwłoki skorygować swoje działania stosownie do zaleceń organu nadzoru".

Zobacz także: "Pomysł na dom". Nowoczesna stodoła dla dużej rodziny. Zaskakujący koszt budowy

Stopy procentowe rosną przed faktem

UKNF rekomenduje, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p.

"(...) zaleca się przyjmowanie przy ocenie zdolności kredytowej kosztów utrzymania gospodarstwa domowego na poziomie wyższym od minimum socjalnego ogłoszonego przez niezależne źródło, z uwzględnieniem zróżnicowania ze względu na miejsce zamieszkania i aktywności zawodowej. Dodatkowo bank powinien rozważyć korektę parametru kosztów, stosując określony przez bank i większy niż 1 mnożnik, zapewniający dodatkowy bufor, który będzie adekwatny w szczególności do poziomu oczekiwań inflacyjnych oraz długości okresu kredytowania" - dodano.

UKNF dodatkowo apeluje, by banki dołożyły jak największych starań w celu skutecznego uatrakcyjnienia i promocji oferty w zakresie kredytu o okresowo stałej stopie procentowej oraz wprowadzenia docelowo do swojej oferty kredytu o stopie procentowej stałej dla całego okresu kredytowania. Istotnym jest też, by oferta ta stanowiła realną alternatywę dla klientów zainteresowanych kredytem hipotecznym, tj. by skłonni byli oni ją uwzględniać, jako skuteczne, racjonalne kosztowo zabezpieczenie przed wzrostem oprocentowania kredytu.

Według nadzoru istotną kwestią w obecnych warunkach wysokiej niepewności co do przyszłego poziomu stóp procentowych na rynku jest przypominanie przez banki swoim klientom już posiadającym kredyt hipoteczny, o przysługującym im prawie do konwersji kredytu zmiennoodsetkowego na kredyt o stałym lub okresowo stałym oprocentowaniu, jak również niestosowanie jakichkolwiek barier przy takiej konwersji.

"UKNF oczekuje na dostosowanie się banków do wskazanych powyżej zaleceń bez zbędnej zwłoki i nie później niż do końca marca 2022 r. oraz poinformowanie organu nadzoru o podjętych w tym zakresie działaniach w terminie do dnia 05.04.2022 r. Niezależnie od tego, sposób zastosowania się przez poszczególne banki do powyższych zaleceń podlegać będzie szczególnej ocenie podczas czynności nadzorczych" - podsumowuje UKNF w piśmie do banków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Dar
2 lata temu
Niestety, trzeba szybko teraz brać kredyty, póki są dostępne – będzie coraz ciężej. Osobiście chcę kupić mikroapartament Modern Space, żeby ulokować kapitał przed inflacją…
Ksiegowy
2 lata temu
Zrobiles umowe z Bankiem i to DOBROWOLNIE ze bedziesz placil ODSETKI w oznaczonej wysokosci co miesiac splacajac zaciagniety kredyt ? Czy postawiono cie przed plutonem egzekukucyjnym i kazano ci podpisac ta umowe ? Po tym jak wziales CUDZE PIENIADZE teraz nagle jest ci wielka krzywda ? ODDAJ w calosci co wziales i bedzie PO KLOPOCIE ! Bank pozyczyl ci CUDZE PIENIADZE ktore ludzie wplacili do Banku i od Banku zadaja GODZIWYCH PROCENTOW. Bank nie ma swoich pieniedzy tylko ludzkie. W Banku pieniadze sie same nie koca ! Bank pozyczyl ci te CUDZE PIENIADZE i do tego dolicza tylko marze 2.48% jak kazdy handlowiec bo Bank handluje pieniedzmi. To jest jego towar. RESZTE PROCENTOW zabiera RZAD ! Nie odpowiada ci taki pozyczkodawca to po co zawierasz umowe z Bankiem ? A ze placisz tak wysokie procenty to miej pretensje do swoich kolegow, znajomych i sasiadow ktorzy dali pieniadze do Banku i zadaja GODZIWYCH PROCENTOW. Idz do nich sie klocic dlaczego zadaja tak duzych GODZIWYCH PROCENTOW ktore ty musisz placic !
Olo
2 lata temu
Te stopy to można podnosić sobie w nieskończoność. To lichwa i złodziejstwo a nie kredyt. Złodzieje, ludzie zaczną przestać spłacać z czasem kredyty to zabiorą mieszkania. Przekręt XXI wieku.
xyxyx
2 lata temu
Dopiero teraz banki przestaną oferować złodziejskie kredyty ze zmienną stopą ? Super, ale o 20 lat za późno. Teraz już mnóstwo ludzi jest zatopionych.
ŚmierdząceSto...
2 lata temu
Moim zdaniem takim radykalnym ruchem chcą ukrócić kreacje pieniądza. Z drugiej strony banki w swoich modelach skoringowych przecież biorą pod uwagę skoki WIBOR, tylko pewnie nie aż takie jak w tym artykule. Niemożliwy jest taki scenariusz i RPP nie porwie się na coś takiego. Zabiliby większość kredytobiorców i ludzie wyszliby na ulicę. Byłby już głęboki kryzys. W naszym interesie leży pomoc UA i doprowadzanie nie do rozpalania konfliktu z Rosją a już do paktowania i namawiania UA do dogadania się. Ale oni nie chcą rezygnować ze wschodnich ziem, gdzie i tak jest 80% Rosjan. Wola walczyć i mają do tego prawo. Tylko my wszyscy za to oberwiemy w postaci, inflacji może potem deflacji, spadku złotego lub stagflacji i ogólny kryzys gospodarczy, ogólne zubożenie zadłużonego społeczeństwa, itd. Trzeba pomóc uchodźcom, ale też pomyśleć o swoim podwórku..... znaleźć złoty środek między zaciesnianiem polityki pieniężnej a utrzymaniem wzrostu gosp. na sensownym poziomie...
...
Następna strona