Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

To nie koniec wyższych rat kredytów w Polsce. "Podwyżki powinny być kontynuowane"

34
Podziel się:

Cykl podwyżek stóp może nie powinien być w tej chwili przyspieszony, ale powinien być kontynuowany - powiedział portalowi Onet członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że na obecnym etapie trudno kreślić scenariusze wpływu agresji Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

To nie koniec wyższych rat kredytów w Polsce. "Podwyżki powinny być kontynuowane"
(East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Cykl podwyżek stóp może nie powinien być w tej chwili przyspieszony, ale powinien być kontynuowany - powiedział portalowi Onet członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że na obecnym etapie trudno kreślić scenariusze wpływu agresji Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Ludwik Kotecki uważa, że to nie koniec podwyżek stóp procentowych

"RPP rozpoczęła w październiku pewien cykl, który już wtedy wydało się, że jest lekko opóźniony i ten cykl może nie powinien być w tej chwili przyspieszony, ale raczej bym powiedział, że powinien być kontynuowany, bo inflacja jest na bardzo wysokim poziomie nie z powodu wojny, po prostu z powodów, które były obecne przed wojną. One nie zostały unieważnione poprzez to, że wybuchła wojna. (...) Wojna nie unieważniła problemu inflacji krajowej w żaden sposób, być może go nawet wzmocniła" - powiedział Kotecki.

"Musimy pamiętać, że my ciągle jesteśmy w pewnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Wynika on z tego, że po prostu istnieje bardzo poważne ryzyko, że oczekiwania inflacyjne z powodów krajowych, nie zewnętrznych, że znajdą się poza naszą kontrolą" - dodał.

Kotecki nie wykluczył, że mogą być potrzebne nadzwyczajne posiedzenia RPP, w zależności od rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Członek RPP zaznaczył, że trudno, żeby dyskusja na temat skutków agresji Rosji na Ukrainę była na tym etapie bardzo pogłębiona.

Polski wzrost PKB osiądzie na mieliźnie?

"Z dnia na dzień mamy nowe informacje, wydarzenia, nie wiemy co będzie jutro pojutrze, za tydzień, czy za miesiąc. Nie jesteśmy w stanie już teraz odpowiadać na ten konflikt decyzjami polityki pieniężnej" - dodał.

Według Koteckiego, obecnie jest za wcześnie, by mówić o stagflacyjnych scenariuszach dla polskiej gospodarki. Dodał, że napływające dane makro od początku roku wskazywały, że gospodarka Polski rozwijała się w bardzo szybkim tempie.

"Wszystkie wskaźniki makro wskazują, że gospodarka jest rozgrzana. To generuje środowisko mocno inflacyjne i tym trzeba polityką, m.in. pieniężną, przeciwdziałać. Ale też trzeba działać polityką fiskalną. W Polsce mamy problem sprzeczności polityki fiskalnej i pieniężnej. Polityka monetarna zaczęła się zacieśniać, a fiskalna wydaje się, że będzie luźniejsza w bieżącym roku niż w poprzednim" - powiedział.

"Gospodarka polska w normalnym, zrównoważonym wzroście powinna rozwijać się w tempie 3-4 proc. Obecnie mamy 7 proc. (7,3 proc. w IV kw. 2021 r. - PAP), więc to prawie dwa razy tyle co potencjalny wzrost. Konsumpcja jest wyższa niż przed pandemią o 3,5 proc., inwestycje są prawie takie same. Zapasy rosną w tempie dramatycznie mocnym" - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
WYRÓŻNIONE
Zmęczony
3 lata temu
Dla Polaków: kredyty na mieszkanie na 30 lat, oprócz składek na ZUS leczenie w prywatnych gabinetach, bo do lekarzy w publicznych przychodniach nie można się dostać. Ciągłe podwyżki. Dla sąsiadów z Ukrainy wszystko za darmo i jeszcze socjal będzie wypłacany.
Stef
3 lata temu
Polakom podwyżki rachunków i oprocentowania , a innym wszystko za darmo i praca, brawo pis
Nomad
3 lata temu
Ta wojna spadła im jak manna z nieba teraz mają piękne usprawiedliwienie gospodarczej ruiny i podnoszenia właśnie stóp ludzie łączcie kropki
NAJNOWSZE KOMENTARZE (34)
Pablo
3 lata temu
Dobrze niech procenty rosną bo buractwo z osiedla robi się irytujace, może wyniosą się do mamusi na wieś 😁
Przepis na kr...
3 lata temu
Sprzedać domy, spłacić kredyt, wyjechać na Ukrainę, ustawić się na koniec kolejki i wrócić jako uchodźca!
ara
3 lata temu
Polacy ubożeją ! ceny rosną , wojna spowoduje nieprzewidywalne na dziś skutki dla Polski , firmy upadają , zaraz zacznie się ,,jazda'' w firmach produkcyjnych , VW, Opel , Toyota wstrzymują produkcję , ceny energii i gazu dobijają innych producentów , a oni będą stopy podnosić żeby bankom , komornikom i funduszom sekurytyzacyjnym było lepiej ( dług też rośnie ) . Wydrenują z kasy Polaków w białych rękawiczkach .
Realista
3 lata temu
Jedyny plus tej wojny to koniec pandemii.
wstyd na cały...
3 lata temu
W RPP siedzą same Dyzmy i ich guru Glapińskim ? , kasta PiS za wysokie wynagrodzenia nie daje rady z inflacją do której się przyczyniła !
...
Następna strona