Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ważne głosowanie ws. limitów zużycia prądu. Posłowie zdecydowali

74
Podziel się:

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Zwiększono limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżono cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów i przedsiębiorców

Ważne głosowanie ws. limitów zużycia prądu. Posłowie zdecydowali
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. (PAP, PAP/Piotr Nowak)

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, przeciw było pięciu posłów, wstrzymało się od głosu 10 posłów. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Nowela zwiększa limity zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniża cenę maksymalną energii m.in. dla samorządów i przedsiębiorców.

Limit zwiększony

Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r., nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej – jeszcze przed wejściem w życie proponowanej ustawy – przekroczył dotychczasowy limit.

Obniżona maksymalna cena na energię

Ponadto, od 1 października 2023 r. obniżona zostanie cena maksymalna na energię, z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. Rozwiązanie będzie przeznaczone dla: samorządów; małych i średnich przedsiębiorstw; wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Ustawa przewiduje, że podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. Wyjaśniono, że nadmiarowe dochody to takie, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat.

Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc., a środki od nadzwyczajnych zysków spółek węglowych zostaną przeznaczone na częściowe sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(74)
Takie cuda
9 miesięcy temu
Wychodzi na to żeby rozwody robić, fikcyjnie domy dzielić na 2 lub więcej mniejszych mieszkań, po każdym dla rozwodzonego małżonka i dokładać liczniki by w limitach się mieścić :)
jurek 17
9 miesięcy temu
a co z domami które są ogrzewane prądem plus woda i kuchnia elektryczna uważam że jesteśmy karani za ekologię nie ma żadnych szans zmieścić się w limicie
przedsiębiorc...
9 miesięcy temu
Co wy wyrabiacie, niszczycie Polskie firmy cenami prądu i gazu , które są najwyższe w Europie , cenami z kapelusza aby najwięcej zedrzeć z tych co was utrzymują !
europ
9 miesięcy temu
to że ceny poszły w ruch to jeszcze te pisowskie liczniki wykazuję zużycie energii większe niż w rzeczywistości sam tego doświadczam bo po wymianie licznika wskazania są o prawie 100% zaznaczam więcej urządzeń nie mam niż dotychczas enea opanowana przez pisowców kradnie gdzie popadnie ale za tą zbrodnię zapłacą
Spodgor
9 miesięcy temu
Kielbasa wyborcza poszła w ruch. Ile nakradli za najdroższy prąd w Unii to już ich. Mam umowę z cennikiem dla domu od sierpnia ubiegłego roku, mimo tarczy tauron mi nalicza 1,2 zł kWh brutto, po piśmie tłumacza się że tyle wychodzi z tarczy solidarnościowej. Złodzieje. We firmie mam 1,7 zł brutto za kWh, pomimo złożonej deklaracji. Także te 0,8zl/kwh netto po wszystkich opłatach mocowych, przesyłowych wychodzi 1,7 zł brutto.
...
Następna strona