Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|

"Węgiel jest skończony". Protest w kopalni, aktywiści okupują wielką maszynę

105
Podziel się:

Kilkunastu aktywistów Greenpeace okupuje w poniedziałek potężną maszynę do wydobywania węgla na terenie kopalni odkrywkowej Turów w Bogatyni. Na miejscu jest policja. Działacze wzywają rząd i premiera Donalda Tuska do "wyznaczenia daty zamknięcia Turowa".

"Węgiel jest skończony". Protest w kopalni, aktywiści okupują wielką maszynę
Protest aktywistów klimatycznych w kopalni Turów w poniedziałkowy poranek, 7.04.2025 r. (Facebook, Greenpeace Poland)

Protest aktywistów Greenpeace rozpoczął się na terenie należącej do PGE GiEK odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni w poniedziałek rano. Jak relacjonuje organizacja, kilkanaście osób wspięło się na wielkogabarytową koparkę o wysokości 13-piętrowego bloku mieszkalnego.

Protest w kopalni Turów. Okupują wielką maszynę

Na konstrukcji wywiesili transparenty z podobizną premiera Donalda Tuska i hasłami: "Węgiel jest skończony. Premierze, zadbaj o ludzi" oraz "Sprawiedliwa transformacja teraz". Aktywiści domagają się od premiera wyznaczenia realistycznej daty odejścia daty od węgla dla Turowa.

"Mieszkańcy regionu od wielu lat są oszukiwani, że kopalnia i elektrownia będzie funkcjonować aż do 2044 roku. W rzeczywistości nie ma takiej opcji. Po 2028 roku w Turowie funkcjonować będzie tylko jeden blok energetyczny, który i tak działa, jak chce – bo ma wadliwą konstrukcję" - przekazuje Greenpeace Poland.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 3 - Od prowadzenia firmy głowa nie boli – jak zarządzać firmą bez stresu

Aktywiści podkreślają, że rządzący nie mogą czekać, aż kompleks upadnie. "Rząd musi wziąć odpowiedzialność za sprawiedliwą transformację, zabezpieczyć przyszłość pracowników regionu oraz przyspieszyć odejście od brudnej węglowej energii. Premierze, obudź się i zadbaj o ludzi!" - podsumowują.

Na miejscu protestu jest policja. Komisarz Przemysław Ratajczyk powiedział PAP, że zadaniem funkcjonariusze jest zadbanie o bezpieczeństwo zarówno protestujących, jak pracowników kopalni. - Na miejscu są też policyjni negocjatorzy – powiedział kom. Ratajczyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Maciej W.
3 tyg. temu
W Niemczech powstają nowe kopalnie i elektrownie, las pierwotny Ansbach już cały został pożarty przez odkrywkę, jej dolne partie są poniżej poziomu morza (choć do morza daleko) a protestów "niet/keine"... Podobnie nie było protestów przy wycinaniu ponad 300 ha lasów pod Berlinem dla Tesli. Niemcy zamiast wziąć od nas z 500 żubrów, 1000 wilków a ze Słowacji z 400 niedźwiedzi i osiedlić je w lasach alpejskich wolą niszczyć przyrodę na rzecz rozwoju własnego przemysłu a z nas zrobić rezerwat dzikich zwierząt i Untermenschów.
Pola
3 tyg. temu
Ojjjjj szkoda ze zlikwidowali zomo zrobili by im zielona ścieżkę zdrowia... Oj było by ciekawie
Ewa L.
3 tyg. temu
zeszczelic lewych
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Polak
3 tyg. temu
Czemu nie robią tego protestu na 10 podobnych kopalniach w Niemczech??? Bo to Niemcy dali im kasę na likwidację Turowa. Tu była też Greta, ale niemieckie kopalnie ominęła. Niech protestujący zapłacą za straty jakie poniosła kopalnia to policzą czy zarobili na tym co dostali od sponsora za protest.
Przemysław
3 tyg. temu
czy aktywiści na protest przybyli ekologicznie czyli pieszo ?
Gyggg
3 tyg. temu
Gdzie ci aktywności jak wycinają lasy gdzie jesteście no gdzie.
...
Następna strona