Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Frankowska
|

500+ niezagrożone. PiS więcej da na żłobki, mniej na nianie

318
Podziel się

500+ pozostaje właściwie bez zmian, ale PiS wycofuje się z podwyżek zasiłku rodzinnego.

500+ niezagrożone. PiS więcej da na żłobki, mniej na nianie
(Maciej Luczniewski/REPORTER)
bDTuzXkR

To, że łatwiej będzie można założyć żłobek, powinno spodobać się rodzicom, bo liczba miejsc dla maluchów wzrośnie. Rząd ma też wyłożyć więcej pieniędzy na ich zakładanie. Zmniejszy za to wsparcie dla niań zatrudnianych przez rodziców. Resort rodziny opublikował propozycje zmian w systemie wsparcia rodzin.

Tak jak zapowiadała wcześniej minister Elżbieta Rafalska, wysokość 500+ pozostaje bez zmian. Nadal rodzice będą otrzymywać 500 zł na drugie dziecko, wypłacane do 18. roku życia dziecka.

Kryterium dochodowe (800/1200 zł netto na osobę w rodzinie) obowiązuje na pierwsze dziecko. Resort popracuje za to nad uszczelnieniem systemu i wprowadzi zmiany, które mają temu służyć.

bDTuzXkT

**Więcej żłobków **

Na te zmiany czekało wielu rodziców. PiS chce zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

W ponad 70 procentach gmin w kraju brak jest jakikolwiek tego typu miejsc. To spory kłopot dla rodziców, aby bezproblemowo łączyć wychowywanie dziecka z pracą zawodową. Problemem są także wysokie opłaty ponoszone przez rodziców, przede wszystkim w żłobkach prywatnych (miesięczna opłata waha się od 700 do 1200 złotych).

Aby to zmienić, złagodzone zostaną wymagania lokalowe dotyczące żłobków i klubów malucha. Poza tym więcej podmiotów niż do tej pory będzie mogło je założyć. Zwiększona zostanie liczba dzieci, które będą mogły przebywać pod opieką jednego opiekuna. Te zmiany, jak wynika z wyliczeń resortu, mają dać w przyszłości około 40 tys. więcej miejsc dla maluchów.

bDTuzXkZ

Kolejną bolączką w opiece nad najmniejszymi, są zbyt wysokie koszty prowadzenia żłobków i klubów malucha. Rząd zamierza przeznaczyć dodatkowo 250 mln złotych rocznie z Funduszu Pracy na tworzenie nowych miejsc opieki nad maluchami (przez okres 5 lat). Jednocześnie resort proponuje, aby zabezpieczyć na ten cel 250 mln zł w rezerwie celowej, czyli o 99 mln zł więcej niż obecnie.

Inna zmiana dotyczy dopłaty do pracy niań. Tutaj planowane jest cięcie wydatków. Obecnie legalnie zatrudniona przez rodziców niania ma opłacane przez ZUS składki od minimalnej pensji. Od kwoty powyżej 2000 zł składki opłacają już rodzice. Jednak to się zmieni.

Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem ZUS opłaci składki od kwoty nie wyższej niż 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Resort uzasadnia to tym, że "niania jest najdroższą formą opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Państwo powinno działać na rzecz rozwoju żłobków i klubów dziecięcych."

**Mniej na świadczenia rodzinne **

Cięcie kosztów dotknie także świadczenia rodzinne. Nie będzie planowanego od 1 listopada wzrostu zasiłków i kryteriów dochodowych uprawniających do nich. Choć były to niewielkie kwoty, to wspierały najuboższych. Świadczenia pobiera 2 mln rodzin, które średnio otrzymują 157 zł. Gdyby podwyżki weszły w życie, gospodarstwa domowe dostałyby więcej o 5-7 zł miesięcznie. Resort wyjaśnia w uzasadnieniu, że "trudno to uznać za istotny wzrost dla budżetu domowego, natomiast stanowi bardzo istotne obciążenie dla budżetu państwa."

bDTuzXlu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(318)
Sprawiedliwy
4 lata temu
A kiedy zwykły przedsiębiorca poczuje zmiany na lepsze, który na to wszystko łoży?
robert
4 lata temu
BRAWO I TAK TRZYMAĆ
olimp
4 lata temu
Gdyby zlikwidowano konkordat ( 18 mld.), to starczyłoby i na 500+ dla emerytów,a tak kler pławi sie w luksusach.
bDTuzXlv
MAX
4 lata temu
W obawie przed utratą poparcia PIS na siłę utrzymuje program "500+" .Aby załatać lukę w budżecie planują reformę systemu emerytalnego , w którym byłaby tylko emerytura obywatelska w wysokości 1000 zł. z zakazem pracy dodatkowej. Zmusza ich też do tego obniżenie wieku emerytalnego i perspektywa napływu wielkiej ilości emerytów od 1 października 2017r. Planowana emerytura obywatelska w wysokości 1000 zł nie pozwoli nawet na marną egzystencję , szczególnie osobom samotnym , chorym , etc. Drugi problem to zwalnianie się wielu osób a szczególnie kobiet z pracy na skutek "500+" .Efektem jest brak rąk do pracy. Sprawę chwilowo ratują Ukraińcy . Jednak po zniesieniu dla nich wiz do UE i zapotrzebowaniu na siłę roboczą zgłoszoną przez Niemcy , gdzie płace są 4 krotnie wyższe , Ukraińcy pójdą do Niemiec. Doprowadzi to do krytycznej sytuacji na naszym rynku pracy. Co robi min., Rafalska ?? Z niemądrym uśmiechem proponuje zmianę systemu rentowego i orzekanie o zdolności rencisty do pracy a nie o niezdolności. Renciści, którym orzeczono by zdolność do pracy powyżej 30% nie dostaną renty i muszą pracować. Teraz dopiero widać do czego doprowadził PiS swoim nieprzemyślanym programem "pińcet+". I moja osobista refleksja ...jeszcze nigdy nie budziły się we mnie tak krwiożercze uczucia jak teraz , kiedy patrzę na roześmianą paszczę tego kaszalota.
EMERYT
4 lata temu
Pani Szydło jest pani jednym wielkim kłamstwem ,które niszczy emerytów ,robiąc z ich dziadów ,dla emerytów deflacja ,dla innych grup podwyżki płac .
...
Następna strona