Notowania

Są konkretne propozycje zmian w 500+. Kobiety dostawałyby więcej na rękę

Choć program 500+ przyczynił się do wzrostu urodzin, to wysysa kobiety z rynku pracy. Dlatego eksperci nawołują do zmian w zasadach przyznawania pieniędzy. - Obecne rozwiązanie jest demoralizujące, bo zachęca do życia z zasiłków i pogłębia biedę - mówi prof. Adam Noga z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)
W rządzie nie ma na razie planów, by zmieniać 500+

Choć program 500+ przyczynił się do wzrostu narodzin dzieci, to wysysa kobiety z rynku pracy. Dlatego eksperci nawołują do zmian w zasadach przyznawania pieniędzy. - Obecne rozwiązanie jest demoralizujące, bo zachęca do życia z zasiłków i pogłębia biedę - mówi prof. Adam Noga z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Dyskusję nad zmianami sztandarowego programu rządu PiS rozpoczęła na swoich łamach "Rzeczpospolita". Dziennik oddał głos ekonomistom, którzy wskazują, że bez rewolucji w 500+ czekają nas duże problemy.

Choć program 500+ wsparł polskie rodziny i wpłynął na liczbę urodzin, to nie brakuje też jego negatywnych skutków. Przede wszystkim zniechęca on kobiety do pracy.Jak informowaliśmy w money.pl, aktywność zawodowa młodych kobiet w Polsce spadła do najniższego poziomu od co najmniej 19 lat. Po wprowadzeniu programu 100 tysięcy kobiet zrezygnowało z zatrudnienia.

500+ w Europie. Zobacz, ile pieniędzy dostają dzieci w innych krajach

Adam Noga, ekonomista z Akademii im. Leona Koźmińskiego, proponuje, by 500+ było powiązane z systemem podatkowym. Sugeruje zmiany, dzięki którym rodzina z dwójką dzieci płaciłaby 6 proc. zamiast 18 proc. podatku. - W ten sposób pieniądze trafiłyby do pracujących - podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Dodaje, że "obecne rozwiązanie jest demoralizujące, bo zachęca do życia z zasiłków i pogłębia biedę".

Dr Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju dodaje, że zachętą do pracy dla kobiet miałoby być równoczesne z 500+ zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Miałoby obowiązywać przy wspólnym rozliczeniu małżonków. - Dzięki temu kobieta otrzymywałaby więcej na rękę - przekonuje.

Nie tylko mniejsza aktywność zawodowa kobiet odczuwalna jest przez 500+. Eksperci wskazują także na inne negatywne skutki programu. Sugerują, że jest niesprawiedliwy, bo zwykle nie mogą z niego skorzystać rodzice samotnie wychowujący jedynaków, ale już bez problemu korzystają z niego możne wielodzietne rodziny. To także gigantyczne obciążenie dla Skarbu Państwa, co może w krótkim czasie doprowadzić do wzrostu podatków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: społeczeństwo, 500+, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-04-2018

AdaChcesz mieć terrorystów w Polsce, głosuj na PO i Nowoczesną !!!! Chcesz bać się wychodzić z domu, chcesz omijać wszystkie większe imprezy i miejsca … Czytaj całość

03-04-2018

annanareszcie mamy czas na wychowywanie dzieci na prace z nimi na odrabianie lekcji na zabawe na rozmowy na usmiech i jesli ktos tego nie zauwaza to jest … Czytaj całość

05-04-2018

DDTe pachnące mamusie i ci śmierdzący tatusiowie są już skrzywieni tą jałmużną rządzących. Uważają, że wystarczy gdyż mają dzieci to rząd ma ich na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (639)