Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Abonament RTV zapłacą wszyscy. Poczta przejmie nasze dane od operatorów

Abonament RTV zapłacą wszyscy. Poczta przejmie nasze dane od operatorów

Fot. flash.pro / Flickr (CC BY-SA 2.0)
Abonament RTV będzie wpisany w zeznanie podatkowe, tak by uiszczał go każdy płatnik PIT, CIT i KRUS. Krzysztof Czabański, Szef Rady Mediów Narodowych potwierdził informacje, do których pod koniec stycznia dotarł WP money. W ten sposób Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce ratować budżet mediów publicznych. Państwo zobowiąże także operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów.

Nowe rozwiązana mają zobowiązać operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów. Jak zaznaczył Krzysztof Czabański, operatorzy będą zobowiązani do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu.

Ministerstwo kultury kończy prace nad projektem ustawy, który do końca lutego ma trafić do rządu, a później w ciągu kilku tygodni do parlamentu – zdradza w wywiadzie dla "Wprost" Szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański.

Dzięki temu mniej liczba osób płacących abonament ma wzrosnąć co najmniej więcej dwukrotnie. Obecnie w bazach Poczty Polskie widnieje 3 mln gospodarstw domowych, z czego połowa jest zwolniona z opłat.

Tym samym Czabański potwierdził informacje, do których pod koniec stycznia dotarł WP money, że opłaty będą najprawdopodobniej naliczane razem z PIT-em. Składka nie ominie również płatników CIT i KRUS. Ściąganiem abonamentu zajmować się mają urzędy skarbowe.

To kolejna próba ratowania budżetu mediów publicznych. Zwłaszcza, że jak prognozuje, Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji w 2017 roku przychody abonamentowe kolejny raz zmaleją do 635 mln zł.

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu opłata ta miała być naliczana razem z prądem. W marcu 2016 r. ówczesny wiceminister kultury Krzysztof Czabański mówił, że powinna ona wynosić 12-15 zł miesięcznie. Pomysł jednak zarzucono, podobno nie zgodziły się koncerny energetyczne.

Później pojawiła się propozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego. W jego wersji wszystkie gospodarstwa domowe mają domyślnie telewizor. A w związku z tym, każde powinno płacić 10-12 zł. Ta propozycja również przepadła, bo miała za dużo wad prawnych.

W końcu nadszedł czas na propozycję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ta chce, by zamiast obecnego abonamentu pobierać miesięcznie tylko 6,33 zł od każdego podatnika - dowiedział się WP money. Dzięki nowej opłacie Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę około 2,7 mld zł rocznie.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych – podają wirtualnemedia.pl. Z tego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

Czytaj także
Polecane galerie
Coxxi
2017-03-31 11:31
Jestem w UPC i cała nasza klatka schodowa również. Jeżeli operator kablowy poda dane osobowe tam gdzie będzie zmuszona wszyscy, czyli 8 rodzin ze wspólnoty wykonają pozew zbiorowy przeciwko operatorowi kablowemu za udostępnienie naszych danych osobowych jakiemuś podmiotowi bez naszej zgody, oraz natychmiast rozwiązujemy z operatorem kablowym umowy na telewizję. Nie będziemy płacić za Północną Koreańską TVPis.
Gosc
2017-03-06 11:31
Bez naszej zgody kablowka nie ma prawa przekazywać naszych danych
Gorszy sort
2017-03-06 11:28
To jest chamstwo ja pisowskiej propagandy nie oglądam i nie mam zmiaru płacić poproszę kablówkę o zablokowanie kanałów TVP a jak to nic nie da to rozwiąże umowę
Pokaż wszystkie komentarze (435)