Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Abonament RTV zapłacą wszyscy. Poczta przejmie nasze dane od operatorów

441
Podziel się:

Abonament RTV wpisany zostanie również w zeznanie podatkowe, tak by uiszczał go każdy płatnik PIT, CIT i KRUS.

Abonament RTV zapłacą wszyscy. Poczta przejmie nasze dane od operatorów
(flash.pro / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Abonament RTV będzie wpisany w zeznanie podatkowe, tak by uiszczał go każdy płatnik PIT, CIT i KRUS. Krzysztof Czabański, Szef Rady Mediów Narodowych potwierdził informacje, do których pod koniec stycznia dotarł WP money. W ten sposób Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce ratować budżet mediów publicznych. Państwo zobowiąże także operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów.

Nowe rozwiązana mają zobowiązać operatorów platform cyfrowych i kablówek do dostarczania Poczcie Polskiej baz danych swoich klientów. Jak zaznaczył Krzysztof Czabański, operatorzy będą zobowiązani do przypominania swoim klientom o obowiązku płacenia abonamentu.

Ministerstwo kultury kończy prace nad projektem ustawy, który do końca lutego ma trafić do rządu, a później w ciągu kilku tygodni do parlamentu – zdradza wwywiadzie dla "Wprost" Szef Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański.

Dzięki temu mniej liczba osób płacących abonament ma wzrosnąć co najmniej więcej dwukrotnie. Obecnie w bazach Poczty Polskie widnieje 3 mln gospodarstw domowych, z czego połowa jest zwolniona z opłat.

Tym samym Czabański potwierdził informacje, do których pod koniec stycznia dotarł WP money, że opłaty będą najprawdopodobniej naliczane razem z PIT-em. Składka nie ominie również płatników CIT i KRUS. Ściąganiem abonamentu zajmować się mają urzędy skarbowe.

To kolejna próba ratowania budżetu mediów publicznych. Zwłaszcza, że jak prognozuje, Krajowa Radia Radiofonii i Telewizji w 2017 roku przychody abonamentowe kolejny raz zmaleją do 635 mln zł.

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu opłata ta miała być naliczana razem z prądem. W marcu 2016 r. ówczesny wiceminister kultury Krzysztof Czabański mówił, że powinna ona wynosić 12-15 zł miesięcznie. Pomysł jednak zarzucono, podobno nie zgodziły się koncerny energetyczne.

Później pojawiła się propozycja prezesa TVP Jacka Kurskiego. W jego wersji wszystkie gospodarstwa domowe mają domyślnie telewizor. A w związku z tym, każde powinno płacić 10-12 zł. Ta propozycja również przepadła, bo miała za dużo wad prawnych.

W końcu nadszedł czas na propozycję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Ta chce, by zamiast obecnego abonamentu pobierać miesięcznie tylko 6,33 zł od każdego podatnika - dowiedział się WP money. Dzięki nowej opłacie Telewizja Polska i Polskie Radio będą mogły liczyć na kwotę około 2,7 mld zł rocznie.

W 2016 roku wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln uprawnionych do tego gospodarstw domowych – podają wirtualnemedia.pl. Z tego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(441)
Wołodymyr
4 lata temu
W tvp nie ma nic do ogladania , dno , tylko napluć. a do tego kurski i reszta darmozjadów nie powinni tyle zarabiać
arek
4 lata temu
jesli operator udostepni moje dane poczcie to rozwiazuje natychmiast umowe
internauta
4 lata temu
to jest karalne i niedopuszczalne naduzycie , dane osobowe naleza tylko do klientow bez zgody klienta dane osobowe nie moga byc ujawnione komus trzeciemu wiec poczta polska nie ma do tego prawa to jest karalne posypia sie pozwy polakow na poczte i na operatorow o odszkodowanie dla klientow byc moze w miliardach zlotych za ujawnienie danych osobowych i tyle w temacie
helena emeryt...
4 lata temu
a rodo srodot to co? dlaczego taki giertych milczy? zreszta od 1981 nie mam telewizora doma
Kura
4 lata temu
kurski szaleje i z sylwestrem i z latem a teraz placze ze nie ma kasy . Skoro nie umie sie rzadzic kasa to kiepski gospodarz i nie pomoze nawet wiecej kasy bo jej tez zabraknie ...... Panu panie Kurski juz dziekujemy !
...
Następna strona