Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Abonament RTV. Projekt nowych rozwiązań trafił do konsultacji międzyresortowych

601
Podziel się:

Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - przewiduje nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Abonament RTV. Projekt nowych rozwiązań trafił do konsultacji międzyresortowych
(flash.pro / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Abolicja dla osób zalegających z opłatą abonamentową, uproszczona rejestracja odbiorników i poprawa skuteczności poboru abonamentu RTV - takie punkty przewiduje nowela ustawy o opłatach abonamentowych, którą resort kultury przesłał do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Projekt przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.

Lepszą ściągalność abonamentu ma zapewnić włączenie dostawców telewizji płatnej, czyli operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych, do procesu rejestracji odbiorników oraz i ich użytkowników - zapowiada wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który jest odpowiedzialny za przygotowanie tego projektu.

Resort kultury podkreśla, że rozwiązanie to ma charakter tymczasowy i stanowi pierwszy krok w procesie poprawy systemu finansowania nadawców publicznych w Polsce.

- Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika - podkreśla Lewandowski i dodaje, że Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach, tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. - Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki - mówi wiceminister kultury.

Lewandowski podkreśla, że istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie przez dostawców telewizji płatnej.

Propozycja MKiDN zakłada też, że wszystkie obowiązki nakładane na dostawców telewizji płatnej przewidziane w projektowanej noweli jako generujące po stronie tych podmiotów koszty będą odpłatne. - Wysokość wynagrodzenia, uwzględniającego także rozsądny zysk dostawców, określi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w rozporządzeniu - doprecyzował Lewandowski.

Dodał, że regulacja przejściowa przewiduje jednokrotne przekazanie Poczcie Polskiej informacji o abonentach telewizji płatnej i przekazanie przez dostawców takiej telewizji klientom komunikatu o obowiązku rejestracji odbiornika i uiszczania opłat abonamentowych.

- Jednocześnie ustawa wprowadzi abolicję dla osób, które posiadają zaległości z tytułu nieuiszczania opłat abonamentowych. Abolicją zostanie objętych ponad 2 mln gospodarstw domowych - zaznaczył wiceminister kultury.

Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta będzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. Zgodnie z ustawą Poczta Polska będzie mogła egzekwować opłaty abonamentowe wobec takich osób jedynie od dnia wejścia ustawy w życie. Jeżeli dokonają one rejestracji w miesiącu, w którym ustawa wejdzie w życie, nie poniosą żadnych konsekwencji dotychczasowego nieuiszczania opłat.

Według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnie 5 lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja przekraczała 3 mld zł.

- Skuteczny pobór opłat abonamentowych poprawi i ustabilizuje finansowanie zadań mediów publicznych, tak aby mogły one być realizowane bez ulegania presji komercyjnej - podkreślił Lewandowski.

Przygotowana tzw. mała ustawa abonamentowa to skrócona wersja rozwiązania legislacyjnego, które ma poprawić finansowanie mediów publicznych - powiedział we wtorek w radiowej Jedynce wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.Gliński powiedział, że tzw. mała ustawa abonamentowa to początek procesu poprawy systemu finansowania mediów publicznych.

Duża ustawa abonamentowa, która ma systemowo rozwiązać problem abonamentu, ma wejść w życie od początku przyszłego roku i wymaga ona notyfikacji Unii Europejskiej. Gliński zaznaczył, że opłata, która będzie określona w tej regulacji, będzie niższa niż obecna opłata abonamentowa.

- Mówimy w tej chwili szacunkowo. Przy czym decyzji ostatecznej jeszcze nie ma, ale idziemy w tym kierunku - żeby to była opłata ok. 6 zł od osoby i będziemy to płacili razem z PIT, CIT, KRUS - powiedział minister.

wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(601)
wrr
5 lata temu
Powinno być od gospodarstwa domowego a nie od osoby!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
grrr
5 lata temu
Czytacie to ? " Resort podkreślił, że przekazanie danych klientów, którzy zawarli umowy z dostawcami telewizji płatnej przed wejściem w życie ustawy, nie znaczy że Poczta bZdzie mogła egzekwować opłaty za ten okres. " - nie wierze psom bo to fałszywi jak psy sąsiada!!!!!!!!! W Piusie nic nie jest prawdziwe i pewne , nawet jakby sie zaklinali!! To fałszywi i oszukancy ludzie!!!!!!!! Manipulują nami!!!!!!! A jak czas troche minie to zaczną rozliczac wszystkich w stecz - bo im na 500 + braknie!!!!!!!!!!!!! Nie wierzcie ludzie w te bajki i brednie!!!!!!!!!!! Pis to złodzioeje i oszuści!!!!!!!!!!!!!!!!!
gość
5 lata temu
Jeżeli kablówka przekaże moje dane poczcie odrazu zrywam umowę z kablowka
tina
5 lata temu
Projekt zakłada obowiązkowy"podatek na rzecz TVP" od abonentów tv kablowych oraz różnych platform. Pytam a co z tymi którzy oglądają telewizję naziemną przy pomocy prywatnych anten? Kolejna sprawa to wysokość i sposób pobierania opłat przy PIT. Obecnie abonament miesięczny wynosi nieco ponad 22 zł od gospodarstwa domowego. "Wspaniały" pomysł rządzących zakłada, że abonament będzie wynosił 10 lub 6 zł miesięcznie ale od każdego obywatela płacącego PIT. W wielu gospodarstwach domowych zamieszkuje po 5 a nawet więcej osób płacących PIT ( taka rzeczywistość mieszkaniowa), ile zatem wyniesie abonament takiego gospodarstwa domowego? co z osobami które obecnie zwolnione są z opłacania abonamentu na podstawie ustawy?
tw
5 lata temu
Gliński niech nie przekazuje milionowej kasy z budżetu swojej żonie i innym pociotkom,Rydzykowi do fundacji to będą mieli na tvp
...
Następna strona