Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera w Hiszpanii. Korupcja w 150 firmach?

0
Podziel się:

Bezkarności nie będzie, kto dopuścił się korupcji, zapłaci za to - oświadczył premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

Afera w Hiszpanii. Korupcja w 150 firmach?
(Iker Parriza/cc/wikimedia commons)

_ Bezkarności nie będzie, kto dopuścił się korupcji, zapłaci za to _- oświadczył premier Hiszpanii Mariano Rajoy (na zdj.), zapowiadając na konferencji prasowej w Madrycie bezpardonową walkę z korupcją wśród polityków. W tym tygodniu aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy rządzącej Partii Ludowej (PP), urzędników i przedsiębiorców.

Rajoy zwrócił się do Hiszpanów z prośbą, aby wybaczyli rządowi powierzenie niektórym z tych osób funkcji publicznych. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw

Hiszpański premier wystąpił na konferencji prasowej wspólnie z prezydent Chile Michelle Bachelet, która przebywa z wizytą oficjalną w Madrycie.

Na tym spotkaniu z mediami szef hiszpańskiego rządu zapowiedział, że Rada Ministrów zatwierdzi w piątek utworzenie 279 nowych stanowisk sędziowskich oraz składu Rady Przejrzystości i Dobrego Rządzenia, której zadaniem będzie czuwanie nad wdrażaniem Ustawy o Przejrzystości.

_ - Czy występują przypadki korupcji? Tak. Czy są bezkarne? Na szczęście nie. Kto się dopuści korupcji - zapłaci. W Hiszpanii działają sądy, Agencja Podatkowa i inne organy _- zapewnił Rajoy.

Reagując na poruszenie, jakie wywołała w hiszpańskich mediach nowa fala skandali korupcyjnych, Rajoy ponownie zwrócił się do społeczeństwa, jak to już uczynił we wtorek, o wybaczenie rządowi tego, że _ mianował na określone stanowiska osoby niezasługujące na zaufanie _.

Opozycyjny dziennik madrycki _ El Pais _ łączy to energiczne wystąpienie premiera m.in. z reakcją, jaką wywołało w Madrycie wszczęcie śledztwa wobec posądzonego o korupcję wiceszefa stołecznej organizacji Partii Ludowej Francisco Granadosa.

_ - Prosić o wybaczenie oznacza uznać swój błąd. Jesteśmy tylko ludźmi, a ludzie się mylą, chociaż pewnie niektórzy sądzą, że są nieomylni _ - oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej Rajoy. Wcześniej zapewnił, że przewodnicząca PP w Madrycie Esperanza Aguirre ma _ jego pełne poparcie _.

Premier Rajoy przypomniał również, że Partia Ludowa podjęła kroki przeciwko osobom, w stosunku do których toczą się dochodzenia prokuratorskie, a _ wiele spośród tych osób znalazło się już poza partią _.

Jako tło ostatnich wystąpień premiera Rajoya _ El Pais _ wskazuje również niepokój, jaki w Partii Ludowej wywołuje szybkie umacnianie się opozycyjnego ruchu Podemos, nawiązującego do dawnego ruchu _ oburzonych _. W wyborach europejskich zajął on czwarte miejsce, a według październikowych sondaży stał się trzecią siłą polityczną Hiszpanii, po rządzącej PP i po socjalistach jako głównej partii opozycyjnej. Liczy już 200 000 członków.

Czytaj więcej w Money.pl
50 oskarżonych o okradanie Alhambry Straty są szacowane na 6 mln 600 tysięcy euro.
Król Hiszpanii apeluje o jedność kraju To odpowiedź na plany przeprowadzenia _ konsultacji społecznych _ dotyczących secesji Katalonii.
On ostrzega Unię przed nacjonalizmem Hiszpańscy komentatorzy uznali słowa premiera za ostrzeżenie skierowane do nacjonalistów katalońskich przygotowujących listopadowy plebiscyt niepodległościowy.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)