Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Alior Bank zainkasuje ponad 90 mln zł zwrotu za BPH. Amerykanie wyrazili zgodę

Alior Bank zainkasuje ponad 90 mln zł zwrotu za BPH. Amerykanie wyrazili zgodę

Fot. Bartosz Wawryszuk, (LUK)

Alior Bank zawarł ugodę z podmiotami z grupy General Electric, które sprzedawały mu aktywa Banku BPH i pośrednikami. Zobowiązali się zapłacić, byle Alior nie miał więcej roszczeń.

Alior Bank zawarł ugodę ze sprzedającymi operacyjną część banku BPH, czyli: Bankiem BPH, GE Investments Poland, DRB Holdings B.V. oraz Selective American Financial Enterprises, LLC (SAFE) - podano w komunikacie giełdowym we wtorek wieczorem. Na jej podstawie, sprzedający zobowiązali się zapłacić Aliorowi kwotę 94,3 mln zł, zaś Alior potwierdził, że z chwilą uzyskania tej kwoty nie będzie podnosić określonych roszczeń, dotyczących rozliczenia nabycia części działalności BPH.

Przedmiotem ugody jest rozliczenie wszystkich roszczeń, kosztów i płatności związanych z transakcją. Dotyczy ona trzech umów. Pierwsza z nich to umowa sprzedaży akcji i podziału z dnia 31 marca 2016 r.. Druga, to umowa o współpracy przed podziałem ze wsparciem sprzedających z dnia 1 kwietnia 2016 r. Wreszcie trzecia to umowa o realizacji podziału oraz o współpracy po podziale, a także podziału BPH przez wydzielenie z dnia 17 października 2016 r. między bankiem a BPH.

Zobacz również: strategia Cyfrowego Buntownika. Alior Bank stawia na rozwiązania mobilne i internetowe


 

Jak podaje Alior, podpisanie ugody nie ma istotnego wpływu na wynik finansowy banku. Nie wpływa też na sposób rozliczenia ceny nabycia części działalności BPH w księgach banku. Kwota zapłaty przewidziana w ugodzie odpowiada po prostu kwocie należności z tytułu rozliczenia zakupu wydzielonej części Banku BPH w księgach banku, czyli można powiedzieć, że w ugodzie spełniły się wszystkie oczekiwania banku.

Alior Bank sfinalizował proces przejmowania aktywów wydzielonej części Banku BPH w pierwszym półroczu 2017 r. Od 24 do 26 marca 2017 roku zakończył się ostatni etap łączenia obu banków - fuzja operacyjna, polegająca na przeniesieniu danych ponad 2,7 mln klientów przejętej części Banku BPH do systemów informatycznych Alior Banku S.A.

"Proces został zakończony w niespełna pięć miesięcy od fuzji prawnej i tym samym jest to najszybciej przeprowadzona do tej pory fuzja w Polsce" - podkreślił Alior Bank.

Notowania Alior Banku w ostatnim tygodniuprzejęcie, bank bph, bankowość, ugoda, alior bank, alr
ISB
Czytaj także
Polecane galerie