Notowania

Angela Merkel za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Sytuacji na Ukrainie nie można uznać za satysfakcjonującą - powiedziała kanclerz Niemiec.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tim Reckmann/Flickr)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się, po spotkaniu w Berlinie z premierem Finlandii Alexandrem Stubbem, za utrzymaniem unijnych sankcji wobec Rosji, co pozwoli jej zdaniem na wywieranie presji na władze na Kremlu.

Na spotkaniu z dziennikarzami w urzędzie kanclerskim Merkel zaznaczyła, że Niemcy i Finlandia _ pragną nie tylko dobrego sąsiedztwa z Rosją, lecz także przestrzegania europejskich wartości _. _ Zrobimy teraz wszystko, co możliwe, by na bazie istniejącego rozejmu na Ukrainie powstała rozsądna sytuacja _ - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu.

Jak oceniła, obecnie nie ma żadnych gwarancji, że tak się stanie. Sytuacji na Ukrainie nie można uznać za satysfakcjonującą - powiedziała Merkel, wskazując między innymi na brak kontroli ukraińsko-rosyjskiej granicy. _ - Dlatego obecnie nie ma możliwości zniesienia istniejących sankcji, lecz nadal istnieje konieczność kontynuowania presji w celu (wymuszenia) politycznego procesu _ - wyjaśniła kanclerz. Niemcy i Finlandia będą ściśle współpracowały w tej kwestii - zapewniła.

Merkel zapowiedziała, że jej kraj, a także cała UE będą zmuszone _ na dłuższą metę _ zmienić swoją politykę energetyczną, jeśli Rosja nadal będzie naruszać _ fundamentalne wartości _. Zaznaczyła, że nie jest zwolenniczką całkowitego zerwania współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki. Przypomniała, że Niemcy importują z Rosji 38 proc. potrzebnego im gazu.

Stubb powiedział, że jego rząd nie złoży wniosku o przyjęcie do NATO. Jak wyjaśnił, tym tematem trzeba zajmować się _ przy dobrej pogodzie _. Przy złej pogodzie nie należy tej sprawy poruszać - powiedział premier Finlandii, zaznaczając, że jego kraj ma _ bardzo, bardzo długą granicę _ z Rosją. Podkreślił, że Finlandia już teraz współpracuje z NATO i jest partnerem Sojuszu.

Poproszony o ocenę polityki Rosji, Stubb uznał ją za _ nie do przyjęcia _, bo Rosja anektowała część suwerennego kraju, Krym, i destabilizuje wschodnią Ukrainę. Jak zaznaczył, dotychczasowe sankcje wobec Rosji były skuteczne, lecz rozwiązanie kryzysu możliwe jest tylko na drodze dyplomatycznej.

Ambasadorowie państw UE mają w tym tygodniu ocenić, czy sytuacja na wschodzie Ukrainy pozwala na złagodzenie sankcji. Kraje UE mają do końca września przeanalizować, czy porozumienie w sprawie zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy oraz plan pokojowy są realizowane.

Prezydent Czech Milosz Zeman wezwał w piątek do zniesienia sankcji gospodarczych, nałożonych przez Zachód na Rosję za jej rolę w kryzysie ukraińskim - podały czeskie media. Sytuację na Ukrainie określił jako _ coś jak grypa _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sankcje wobec rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz