Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Śmigłowce dla polskiej armii. Macierewicz: dwie maszyny trafią do testów

191
Podziel się:

Pomimo miesięcznego opóźnienia dwa śmigłowce do testów trafią do polskiej armii - zapewnił w czwartek szef MON Antonii Macierewicz. Pytany o rozważany zakup samolotów wielozadaniowych, powiedział: "głównie myślimy tutaj o F-16".

Śmigłowce dla polskiej armii. Macierewicz: dwie maszyny trafią do testów
(East News/Szymczak Krzysztof / POLSKA PRESS)
bECApVit

Macierewicz był pytany w czwartek w TVP Info o dostarczenie śmigłowców dla polskiej armii.

Szef MON przyznał, że według zapowiedzi do końca ubiegłego roku miały się pojawić dwa śmigłowce Black Hawk. - Rzeczywiście nie udało się tego zrealizować. Został przesunięty termin o jeden miesiąc i w tym terminie zostanie to zrealizowane. Dwa pierwsze śmigłowce do testów próbnych, do ćwiczeń, zostaną przekazane polskiej armii. Mogę za to przesunięcie serdecznie przeprosić. Ale to z punktu widzenia sił zbrojnych nie ma specjalnego znaczenia - powiedział.

Odniósł się także do ewentualnego zakupu samolotów F-16 dla polskich sił zbrojnych. W środę wiceszef MON Bartosz Kownacki zapowiedział, że w ciągu półtora miesiąca MON zdecyduje, w jakim kierunku prowadzić modernizację lotnictwa bojowego, a wśród rozważanych opcji jest zakup używanych samolotów F-16 lub nowych F-35.

bECApViv

Macierewicz zaznaczył, że podczas kwietniowej narady kierowniczej kadry wojska polskiego musiał "skorygować plan modernizacji polskiej armii, jasno ustawiając priorytety". - Głównym priorytetem, najważniejszym kierunkiem działania modernizacji polskiej armii uczyniłem obronę powietrzną - mówił.

Przyznał, że przed ministerstwem stoi kwestia "możliwości rozszerzenia potencjału o samoloty wielozadaniowe". - Głównie myślimy tutaj o F-16 - poinformował szef MON. Dodał, że ze strony producenta ze Stanów Zjednoczonych jest "gotowość do rozmowy na ten temat".

Zwrócił uwagę, że wśród rozważanych opcji zakupu są maszyny "wyprodukowane dawniej" i "świeże". Zaznaczył, że w przypadku zakupu tych pierwszych, będą one musiały "podlegać zabiegom technologicznym" w Polsce, "co ma swoje dobre, ale i gorsze strony".

Macierewicz podkreślił, że o decyzji, które samoloty trafią do polskiej armii, będzie "rozstrzygał rachunek ekonomiczny, ale przede wszystkim użyteczność i przydatność dla wojska".

bECApViB

We wtorek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz zapowiedział, że najpóźniej na przełomie stycznia i lutego trafią do wojska pierwsze śmigłowce do testów. Według niego ministerstwo do końca tygodnia przygotuje koncepcję offsetową, a następnie zaprosi producentów.

W październiku 2016 r. bez podpisania umowy zakończyły się rozmowy offsetowe Ministerstwa Rozwoju z firmą Airbus Helicopters, której śmigłowiec H225 Caracal został w kwietniu 2015 r. wybrany przez MON na nową maszynę dla Wojska Polskiego.

bECApViW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(191)
kiedys Wojak
5 lata temu
jak widze pysk tego Kreta to mam polewe ze mu wszyscy salutuja
adam
5 lata temu
ty buraku czy nas rozwala w 3 dni czy w 3 tygodnie to warto pieniadze wydawac lepiej daj na 500 plus
slowian
5 lata temu
PANIE BARCZEREWICZ jest pan gosciem z honorem ,dzenkuje.
bECApViX
Polak
5 lata temu
Kaftan czeka !!!!!
moje imię
5 lata temu
Ach ten błysk w oku Antoniego.
...
Następna strona