Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Dobra zmiana w praktyce. SLD punktuje działania rządu w sprawie Autosanu

45
Podziel się:

"Autosan stał się przedmiotem powszechnych drwin, kpin, synonimem niedowładu obecnej ekipy rządowej i marnotrawstwa publicznych środków" - pisze w oświadczeniu powiatowe SLD z Sanoka.

- Jestem zbulwersowana tym, co się stało. Ale przede wszystkim oczekuję wyjaśnień - mówi premier Szydło.
- Jestem zbulwersowana tym, co się stało. Ale przede wszystkim oczekuję wyjaśnień - mówi premier Szydło. (wojciech zatwarnicki/reporter)

Przypomina też, że zarówno Andrzej Duda, jak i Beata Szydło dawali mieszkańcom podczas kampanii nadzieję na uratowanie zakładów.

Przypomnijmy. Autosan spóźnił się ze złożeniem dokumentów w przetargu na autobusy dla wojska. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów złotych. Jakby tego mało, nie odwoływał się od decyzji, przez co stracił ostatnią szansę na zamówienie i pieniądze. Ostatecznie autobusy dostarczy najprawdopodobniej niemiecki MAN.

Zobacz także: Bardzo drogie spóźnienie. Zobacz, dlaczego Autosan stracił swoją szansę

Autosan został przejęty przez Polską Grupę Zbrojeniową na początku 2016 roku. Miała to być ostatnia deska ratunku dla upadającego zakładu. Firmę miały uratować właśnie kontrakty od wojska. Aby je zdobyć, musiała jednak wygrywać przetargi.

Kiedy sprawa wyszła na jaw, rozpoczęła się awantura. "Gazeta Wyborcza" sugerowała, że opóźnienie mogło być celowe, bo wojsku potrzebne były autobusy wysokopodłogowe, a Autosan takich nie produkuje. Przyznawał to w środowym oświadczeniuprezes Autosanu Michał Stachura. Do piątku jednak zmienił zdanie, bo z kolejnego oświadczenia Stachury wynika, że "spółka była gotowa wykonać przedmiot zamówienia".

To nie koniec, niekonsekwencji jest więcej. PZG informowała w środę, że osoba odpowiedzialna za opóźnienie została zwolniona dyscyplinarnie, a zatrudniona została jeszcze za czasów poprzedniej koalicji rządzącej. Później okazało się, że dyrektor pracę w Autosanie rozpoczął w 2016 roku, a więc już za czasów obecnej władzy.

To wszystko spowodowało, że Autosan stał się przedmiotem żartów i drwin. Co z kolei martwi sanockie struktury SLD, które skorzystały z okazji, by wypunktować zaniedbania w tej sprawie.

"Brak oferty przetargowej ze strony Autosanu jest dowodem braku odpowiedzialności i wyobraźni, wręcz niechlujstwa odpowiedzialnych za te procedury w Autosanie PGZ, jak też czynników rządowych sprawujących nadzór właścicielski nad konsorcjum" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Powiatowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sanoku.

"Zakład ten od blisko dwóch lat jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej i, jak całe konsorcjum, finansowane jest z pieniędzy polskich podatników, a służyć ma głównie dozbrajaniu, dosprzętawianiu, rozwijaniu rodzimej myśli technicznej służącej narodowej obronności" - wykazuje SLD. "Sanocki Autosan stał się przedmiotem powszechnych drwin, kpin, synonimem niedowładu obecnej ekipy rządowej i marnotrawstwa publicznych środków" - dodaje.

Jak wskazuje Sojusz, zarówno Andrzej Duda, jak i Beata Szydło, dawali nadzieję mieszkańcom, na uratowanie zakładu. "Roztaczano wizję powrotu do wzrostu produkcji autobusów, a nawet powrotu do ich eksportu. Rzeczywistość okazała się niestety prozaiczna. Ostatni kontrakt, przekraczający swoją wartością wielkość zakupu zakładu, dający nadzieję na produkcję, okazał się iluzją i obietnicami bez pokrycia. Doświadczamy w ten sposób rzeczywistego działania tzw. dobrej zmiany" - podsumowano.

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że zwolnienie osoby odpowiedzialnej za spóźnienie nie kończy sprawy. - Jestem zbulwersowana tym, co się stało. Ale przede wszystkim oczekuję wyjaśnień. Dlatego poleciłam panu ministrowi Henrykowi Kowalczykowi, który w moim imieniu pełni nadzór nad Skarbem Państwa, pełne wyjaśnienie i również wyciągnięcie konsekwencji, jeżeli taka będzie potrzeba - powiedziała Szydło.

- Ja rzeczywiście byłam w tym zakładzie w Autosanie, ratowaliśmy wtedy tę firmę i były deklaracje, że zakład dostanie wsparcie i będzie ratowany - dodała.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(45)
oj bola mnie ...
7 lat temu
SLD punktuje dzialania rzadu ha ha ha powinno byc jak SLD sprzedalo polske za bezcen
wyborca
7 lat temu
SLD ma 2% w sondażach Polacy punktują SLD
Jarek
7 lat temu
I co Brawo Rząd zwykły przetag i kolejne kłamstwo Cała prawda o PIS-OSZUŚCI
Zosia
7 lat temu
Co to jest to SLD bo tego nie widziałam i do czego toto jest ?
Ks
7 lat temu
Koszty przejazdu? A gdzie koszty opieki nad dzieckiem? Pracujesz za nie całe 1500 zł, ok 400 sam koszt przedszkola ( nie licząc potrzeb w samym przedszkolu- więcej ubrań, wycieczki, zdjęcia itp.) Do tego przejazd ok 100zl. Wstajesz rano, zawozisz dziecko, dygasz 8 godz., jedziesz po dziecko,zakupy, obiad, pranie, sprzatanie....i dzien jak codzien. i jeszcze nie dostajesz 500+. Bierzesz 500+ , nie kupujesz biletow, nie placisz za przedszkole, nie wstajesz z samego rana. Zajmujesz się na spokojnie domem a w budżecie zaledwie 500 zł mniej chociaż można iść jeszcze do opieki po jakąś zapomogę bo 500+ nie wlicza się do dochodu więc liczą tylko pensje męża na całą rodzinę...
...
Następna strona