Notowania

bezrobocie w polsce
25.11.2015 10:12

Bardzo dobre dane z rynku pracy. Bezrobocie już znacznie poniżej 10 procent

W założeniach do budżetu na 2016 rok rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 10,5 procent w grudniu 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)

Dokładnie 9,6 procent wyniosła stopa bezrobocia w Polsce w październiku - podał Główny Urząd Statystyczny. Według ekonomistów poprawa sytuacji na rynku pracy przełoży się na wzrost pensji.

Według GUS w październiku bez pracy było 1,516 miliona osób (w tym 804,4 tysiąca kobiet). To wynik lepszy od września, a także w porównaniu do października ubiegłego roku. Wynik za październik okazał się zgodny z prognozami ekonomistów. Wahały się one od 9,5 do 9,7 procent, przy średniej na poziomie 9,6 procent.

Na początku miesiąca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacowało, powołując się na dane z urzędów pracy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 9,9 procent.

W założeniach do budżetu na 2016 rok rząd przyjął, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 10,5 procent w grudniu 2015 roku, ale przedstawiciele resortu pracy wielokrotnie sygnalizowali, że liczą na wynik jednocyfrowy.

Według ekonomistów BZ WBK poprawa sytuacji na rynku pracy przełoży się na szybszy wzrost pensji pracowników. "Dane Ministerstwa Pracy za październik sugerują, że liczba wakatów na 100 bezrobotnych wzrosła do najwyższego poziomu w historii. Tymczasem liczba osób wyrejestrowanych ze względu na podjęcie pracy jest niższa niż rok wcześniej. To oznacza, że pomimo dużej liczby wakatów proces zatrudniania traci na sile, sugerując niedopasowanie popytu i podaży na rynku pracy i coraz większą presję na rynku pracy, co naszym zdaniem przełoży się na szybszy wzrost wynagrodzeń" - napisali ekonomiści BZ WBK.

Tagi: bezrobocie w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz