Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezcłowy dostępu Ukrainy do rynku Unii Europejskiej. Decyzja podjęta

0
Podziel się:

Jednostronne preferencje handlowe dla Ukrainy zostały po raz pierwszy wprowadzone przez UE w kwietniu.

Przejście na granicy polsko-ukraińskiej
Przejście na granicy polsko-ukraińskiej (Reporter)

Państwa UE przyjęły dzisiaj rozporządzenie przedłużające do końca 2015 roku bezcłowy dostęp do rynku Unii Europejskiej dla eksportu z Ukrainy. Unijny rynek będzie otwarty dla około 95 procent towarów przemysłowych z Ukrainy i 80 procent produktów rolnych.

Parlament Europejski opowiedział się wczoraj za rezolucją w tej sprawie. Jednostronne preferencje handlowe dla Ukrainy zostały po raz pierwszy wprowadzone przez UE w kwietniu. W ten sposób Unia chciała szybko wesprzeć pogrążoną w kryzysie ukraińską gospodarkę.

Planowano, że środki te wygasną po upływie sześciu miesięcy i zostaną zastąpione wzajemnym otwarciem rynków na bazie umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, ratyfikowanej przez parlamenty UE i Ukrainy we wrześniu.

Jednak w wyniku rozmów z Ukrainą i Rosją 12 września UE zgodziła się opóźnić ustanowienie strefy wolnego handlu UE-Ukraina do 31 grudnia 2015 roku. Rosja twierdzi bowiem, że umowa UE-Ukraina będzie mieć negatywny wpływ na jej interesy gospodarcze.

Jednostronne preferencje handlowe znoszą 94,7 proc. ceł UE, które aktualnie są nakładane na towary przemysłowe importowane z Ukrainy. Likwidują też cła unijne na ponad 80 proc. eksportowanych ukraińskich produktów rolnych. Unia Europejska ogranicza jednak ilość _ wrażliwych _ produktów, takich jak zboża, wieprzowina, wołowina, drób i przetworzona żywność, które mogą być importowane bezcłowo tylko jeśli nie szkodzi to interesom producentów w UE. Ukraina została też zobowiązana do przestrzegania standardów zdrowotnych UE, szanowania praw człowieka, praw podstawowych i zasad praworządności.

Statystyki dostarczone przez Ukrainę pokazują, że eksport z Ukrainy do UE w pierwszej połowie 2014 roku zwiększył się o 25 proc. (o 587 mln dol.), równoważąc spadek ukraińskiego eksportu do Rosji (-24,5 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)