Notowania

stopa bezrobocia
24.06.2015 10:09

Bezrobocie mocno w dół. Rynek pracy w dobrej formie

- Rynek pracy jest w świetnej formie, w zasadzie w najlepszej od czasów kryzysu - uważają analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Miłosz poloch / Reporter)

Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w maju wyniosła 10,8 proc. To mniej niż miesiąc wcześniej. Jest to najlepszy wynik od stycznia 2009 r.

[Aktualizacja godzina 11:23]

Na początku czerwca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podało, że szacuje stopę bezrobocia w maju na 10,8 proc., zatem wynik jest zgodny z tymi szacunkami. W ustawie budżetowej założono, że w ostatnim miesiącu tego roku odsetek bezrobotnych wyniesie 11,8 proc. W kwietniu stopa bezrobocia wyniosła 11,2 proc., a w maju ubiegłego roku 12,5 proc. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła w maju br. 161,4 tys. wobec 175 tys. miesiąc wcześniej.

- Rynek pracy jest w świetnej formie, w zasadzie w najlepszej od czasów kryzysu i to powinno być wsparciem dla popytu krajowego w najbliższych miesiącach - piszą w swoim raporcie analitycy BZ WBK.

Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski wyjaśnia, że mniejsza liczba osób bez zatrudnienia to efekt rozpoczęcia prac sezonowych. Jednocześnie ekspert wskazuje, że w porównaniu z ubiegłym rokiem maleje tempo spadku bezrobocia, co może oznacza, że powoli zaczyna brakować rąk do pracy.

Piotr Bielski prognozuje, że sytuacja na rynku pracy będzie się nadal poprawiała i po wakacjach przez chwilę bezrobocie będzie jednocyfrowe. Na dłużej wskaźnik spadnie poniżej 10 procent w przyszłym roku.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk podkreśla, że firmy coraz chętniej zatrudniają pracowników, a pracy jest więcej. Ma to związek z ogólną sytuacją gospodarczą w Polsce, a także robotami sezonowymi.

Paweł Cymcyk dodaje jednak, że z czasem tempo spadku bezrobocia może hamować.
Liczba osób bezrobotnych wynosiła w maju ponad jedn milion 700 tysięcy, była niższa o blisko 80 tysięcy w porównaniu z kwietniem.

W opinii Grażyny Spytek -Bandurskiej z Konfederacji Lewiatan, zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz wyższe. Rynkowi pracy sprzyjają też różne programy aktywizacji bezrobotnych. Grażyna Spytek-Bandurska przyznaje, że dla tworzenia nowych miejsc pracy potrzebny jest przede wszystkim rozwój gospodarczy.

Stopa bezrobocia w Polsce od 3 lat

W końcu maja liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 1702,1 tys. osób (w tym 874,2 tys. kobiet) i była niższa niż przed miesiącem o 80,1 tys. osób. W ujęciu rocznym spadła o 284,6 tys. osób.

Urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 85,2 tys. osób. W ogólnej liczbie bezrobotnych 86,3 proc. stanowiły osoby bez prawa do zasiłku. W tej grupie 43,9 proc. to mieszkańcy wsi.

Z danych na koniec maja wynika, że 205 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 24,4 tys. pracowników.

W stosunku do kwietnia 2015 r. spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w: pomorskim (-6,0 proc.), zachodniopomorskim (-5,6 proc.), podkarpackim (o 5,5 proc.) i lubuskim (o 5,1 proc.).

Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu wyniosła 7,9 proc., czyli znacząco mniej od tego, co podaje krajowy urząd statystyczny. W całej UE stopa bezrobocia wynosi 9,7 proc., a w krajach strefy euro 11,1 proc.

Najmniej osób bez pracy według Eurostatu znajdziemy w Niemczech (stopa bezrobocia: 4,7 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (5,4 proc.).

Wcześniej GUS podał dane dotyczące inflacji oraz produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W maju ceny rok do roku spadły o 0,9 proc. W tym samym okresie rodzimy przemysł wyprodukował o 2,8 proc. więcej, a konsumenci kupili o 1,8 proc. więcej towarów w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: stopa bezrobocia, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz