Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Dolnośląskiem. Setki chętnych do pomocy młodym bezrobotnym za pieniądze Unii

0
Podziel się:

248 wniosków na łączną kwotę ok. 300 mln zł złożyły instytucje zainteresowane pomocą młodym osobom, które nie mają pracy. Na te projekty Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ma dziesięciokrotnie mniej pieniędzy, bo ok. 33 mln zł.

Bezrobocie w Dolnośląskiem. Setki chętnych do pomocy młodym bezrobotnym za pieniądze Unii
(Pierre Metivier / Flickr (CC BY-NC 2.0))

248 wniosków na łączną kwotę około 300 mln zł złożyły instytucje zainteresowane pomocą młodym osobom, które nie mają pracy. Na te projekty Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ma dziesięciokrotnie mniej pieniędzy, bo około 33 mln zł.

Rzecznik DWUP we Wrocławiu Stefan Augustyn poinformował, że fundusze na ten cel pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Dodał, że do dyspozycji ma około 33 mln zł, natomiast złożone 248 wnioski opiewają na blisko 300 mln zł.

- W najbliższych miesiącach przed nami trudne i żmudne zadanie wybrania najlepszych z najlepszych. Zgodnie z założeniami projekty będą realizowane od stycznia 2016 r. - powiedziała Ewa Grzebieniak, wicedyrektor ds. wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego w DWUP.

Uczestnicy projektów, będą mogli liczyć m.in. na kontynuowanie nauki, staże, praktyki, szkolenia, dopłatę dla pracodawców zatrudniających młodych bezrobotnych, dofinansowanie doposażenia lub wyposażenia miejsca pracy.

Rzecznik dodał, że osoby, które zdecydują się na pracę poza swoim miejscem zamieszkania, dostaną zwrot kosztów dojazdów, albo fundusze na zagospodarowanie w nowym miejscu. Uczestnik będzie mógł też otrzymać bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie ponad 20 tys. zł.

DWUP podał, że w 2015 r. rozdysponuje w sumie 92,8 mln zł w ramach POWER na wsparcie prawie 8 tys. młodych osób z Dolnego Śląska.

Według statystyk na koniec czerwca na Dolnym Śląsku stopa bezrobocia wynosiła 9,4 proc. i była o 0,9 pkt proc. niższa niż w całym kraju.

Jednocyfrowy wskaźnik odnotowano już drugi miesiąc z rzędu. Jeszcze na początku 2013 r. wskaźnik ten wynosił dla regionu 14,6 proc.

- Bezrobocie zmniejszyło się nie tylko w miejscach, gdzie pojawiły się nowe propozycje zatrudnienia, ale gdzie też sporą aktywnością wykazują się pracodawcy korzystający z refundacji, ze wsparcia rządowego, czy też unijnego. To w połączeniu z dobrą współpracą z urzędami pracy przynosi pozytywne efekty - ocenił Wojciech Murdzek, wicedyrektor do spraw rynku pracy i administracji DWUP we Wrocławiu.

Zobacz także: Zobacz również: Dla nich praca jest zawsze? Są poszukiwani bez względu na poziom bezrobocia
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)