Notowania

bezrobocie w polsce
09.05.2017 11:34

Resort rodziny i pracy podał dane o bezrobociu. W kwietniu znowu spadek

W stosunku do marca natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach (spadek wynosi od 0,2 do 0,8 punktu procentowego). Stopa bezrobocia najbardziej zmalała w województwie warmińsko-mazurskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. - podało we wtorek MRPiPS. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Jak podkreślił resort, tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat.

Aktualizacja 13:26

W stosunku do marca natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach (spadek wynosi od 0,2 do 0,8 punktu procentowego). Stopa bezrobocia najbardziej zmalała w województwie warmińsko-mazurskim.

Resort podkreślił, że odnotowana w kwietniu stopa bezrobocia nie była tak niska od początku lat 90. Najbardziej zbliżony do aktualnego wskaźnik bezrobocia odnotowano w kwietniu 1991 r. Wtedy wyniósł on 7,3 proc.

Spadła również liczba bezrobotnych. W kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 252,3 tys. osób - o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. (17,7 proc.) mniej niż rok temu.

Zmniejszenie liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach - najsilniej w dolnośląskim (8,7 proc.; 7,5 tys. osób), wielkopolskim (6,7 proc.; 5,2 tys. osób), warmińsko-mazurskim (6,4 proc.; 4,7 tys. osób) i zachodniopomorskim (6,2 proc.; 4,0 tys. osób).

Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, mniejsza liczba bezrobotnych to wynik spadku nowych rejestracji oraz zwiększonej aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy, co z kolei wiąże się z pracami sezonowymi w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

Powyżej 50. roku życia nie tak różowo

- Mamy najniższe bezrobocie od 26 lat. To są dobre informacje dla tych, którzy nie mają pracy, ale także dla wszystkich na rynku pracy - ocenił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jak podkreślił, spadła liczba bezrobotnych wśród młodych. - Troszkę gorsza jest sytuacja, jeśli chodzi o osoby starsze, powyżej 50 roku życia - dodał.

Zwrócił uwagę na problem aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych. - Mamy 56 proc. osób długotrwale bezrobotnych, czyli tych bezrobotnych powyżej 12 miesięcy. To osoby o niskich kwalifikacjach i to jest największy problem, jeśli chodzi o zagospodarowanie tych osób. Dlatego działania, które podejmujemy, muszą być kierowane do tych regionów, gdzie bezrobocie jest najwyższe - powiedział Szwed.

Przyznał, że część osób, które rejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotne, robi to tylko po to, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. - Mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła ta sprawa zostanie uregulowana. Wszyscy obywatele w naszym kraju będą ubezpieczeni i nie będzie potrzeby rejestracji w urzędach pracy - wyjaśniał wiceminister.

Jego zdaniem urzędy pracy powinny większy nacisk kłaść na doradztwo i pośrednictwo skierowane do osób długotrwale bezrobotnych. - Już nie wystarczy poświęcić im kilka minut. Nieraz to muszą być godziny, żeby taką osobę przekonać, że praca jest potrzebna i warto ją podejmować - podkreślił Szwed.

Prognoza do końca roku - poniżej poziomu z budżetu

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji pod koniec kwietnia wyniosła 132,5 tys. I choć zanotowano tu spadek o 37,4 tys. w porównaniu z marcem, nie jest to wcale sytuacja wyjątkowa - przekonuje resort. Spadek liczby ofert w kwietniu przy ich wzroście we wcześniejszych miesiącach występował co roku od 2009 do 2015 roku. Co prawda rok temu w kwietniu przybyło ofert pracy, ale był to wzrost minimalny - zaledwie o 326 wakatów.

Ministerstwo podtrzymało też wcześniejszą prognozę dotyczącą stopy bezrobocia pod koniec roku. - Jeśli chodzi o prognozy dotyczące bezrobocia - pojawiły się doniesienia, że może być poniżej 7 proc. pod koniec roku, ale ja bym pozostawał przy tym, że będzie na poziomie 7 proc. Gwałtownego spadku nie będzie - powiedział wiceminister Stanisław Szwed podczas konferencji prasowej resortu rodziny i pracy.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd zapisał, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2017 r. wyniesie 8 proc.

Tagi: bezrobocie w polsce, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-05-2017

JanO jej a miała być katastrofa i 30% bezrobocie. Gdzie teraz są Ci prorocy z PO???

09-05-2017

KamaTo kolejna propaganda! Sama jestem zatrudniona na 1/5 etatu za 400 zł i jestem ubezpieczona ale nie foguruję w urzędzie pray jako bezrobotna. Takie … Czytaj całość

09-05-2017

realistGdyby tak było, toby było cudownie, ale czy jest? Jeżeli bezrobocie 5% dotyczy wszystkich, nawet najbogatszych społeczeństw, bo podobno 5% nigdy, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (328)