Notowania

telewizja
01.06.2016 16:32

Bośnia i Hercegowina od lipca bez publicznej telewizji

Kierownictwo publicznego nadawcy Bośni i Hercegowiny, BHRT, zdecydowało, że z powodu zadłużenia stacja 30 czerwca przestanie nadawać - poinformowały we wtorek media w Sarajewie. Tym samym BiH zostanie pierwszym w Europie krajem bez publicznej telewizji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flash.pro / Flickr (CC BY-SA 2.0))

Na decyzję o wstrzymaniu działalności BHRT zanosiło się od dawna z powodu nieuregulowanego zadłużenia stacji - pisze agencja APA.

Nierozwiązana pozostawała kwestia miesięcznej opłaty audiowizualnej, wynoszącej w przeliczeniu 3,8 euro. Opłata ta jest uwzględniana w rachunku za telefon stacjonarny, ponieważ jednak coraz więcej obywateli rezygnuje z telefonii stacjonarnej, wpływy z niej malały. Pomysł kierownictwa BHRT, by wliczać ją do rachunków za prąd, nie znalazł poparcia w parlamencie. Jak podaje BHRT, powodem jej zadłużenie są też zaległości płatnicze jej partnerów regionalnych - nadawców z autonomicznych części Bośni i Hercegowiny: RTVFBiH oraz RTRS.

Koniec działalności publicznego, państwowego nadawcy jest w Bośni i Hercegowinie sprawą symboliczną - podkreśla APA. Agencja pisze, że kraj, od końca wojny w 1995 roku złożony dwóch autonomicznych części: Republiki Serbskiej i federacji muzułmańsko-chorwackiej, jest pogrążony w permanentnym kryzysie z powodu politycznego rozdrobnienia wzdłuż linii podziałów etnicznych.

W lutym br. BiH złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Raport Komisji Europejskiej z listopada 2015 roku wykazał jednak, że kraj ten ma jeszcze wiele do zrobienia, począwszy od zmiany konstytucji, reformy sądownictwa i gospodarki po walkę z korupcją, ochronę praw człowieka, praw mniejszości i poszanowanie wolności słowa.

Tagi: telewizja, długi, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2016

xenau nas trzeba też to zrobić

01-06-2016

bolek79877Da się ? U nas też zlikwidować TVP i spokój. Przynajmniej abonamentu w prądzie nie trzeba będzie płacić.

01-06-2016

LOSI tak należy rozwiązać u nas ten problem. Tylko, że parlament jest u nas "inaczej myślący".

Rozwiń komentarze (14)