Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Negocjacje w sprawie Brexitu. UE wyznaczyła dwa priorytety

8
Podziel się:

Mandat negocjacyjny precyzuje ramy dla Komisji Europejskiej, która będzie prowadzić rozmowy z Londynem w imieniu krajów członkowskich. Dokument muszą zaakceptować unijni ministrowie 22 maja.

Negocjacje w sprawie Brexitu. UE wyznaczyła dwa priorytety
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Zagwarantowanie praw Europejczyków w Wielkiej Brytanii i rozliczenia finansowe z Londynem - to priorytety Unii w negocjacjach w sprawie Brexitu. Komisja Europejska opublikowała projekt mandatu negocjacyjnego.

Przełożyła na język prawny rekomendacje do rozmów w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, które w ostatnią sobotę przyjęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli.

Mandat negocjacyjny precyzuje ramy dla Komisji Europejskiej, która będzie prowadzić rozmowy z Londynem w imieniu krajów członkowskich. Dokument muszą zaakceptować unijni ministrowie 22 maja, a rokowania maja się rozpocząć w przyszłym miesiącu.

Główny, unijny negocjator Michel Barnier zaapelował do brytyjskiego rządu o wolę kompromisu. - Wielka Brytania musi włożyć wiele wysiłku w najbliższych tygodniach i miesiącach, to zwiększy szanse na osiągnięcie porozumienia. Niektórzy mówili o iluzji, że Brexit nie będzie miał wpływu na nasze życie i negocjacje można zakończyć szybko. Tak nie będzie. Potrzeba precyzji prawnej i to zabierze trochę czasu - dodał Michel Barnier.

Jeśli chodzi o zagwarantowanie praw Europejczykom, dotyczy to tych, którzy są w Wielkiej Brytanii i tych, którzy dojadą na Wyspy jeszcze przed Brexitem, a także ich rodzin. W sprawie rozliczeń finansowych Unia też ma jednoznaczne stanowisko. Oczekuje, że Londyn zrealizuje wszystkie zobowiązania w ramach obecnego, europejskiego budżetu.

Nieoficjalne szacunki mówiły, że brytyjski rząd powinien, mimo Brexitu, wpłacić do wspólnej kasy około 60 miliardów euro. Teraz w doniesieniach prasowych pojawiła się suma stu miliardów euro.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Juzek
7 lat temu
Ciekawe ile beda chcieli od nas za polexit?
dvcdxsxcccdd
7 lat temu
niech bula jsk odstepujesz od umowy to placisz - zycie !!!!
oldek
7 lat temu
UE jak mafia wchodzisz .ale wyjść już nie możesz
Rr
7 lat temu
My z żoną przynosimy 70 tys. rocznie i nie narzekamy , nie ma spania po pokojach u nikogo tak to było 10 lat do tyly. Jak dbasz tak masz. Pozdrowienia z uk.
krol
7 lat temu
gupie zwolennicy pisiorow,,wydymają was ze wszystkiego,,,,,,,,