Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Monika Szafrańska
|

USA sprzedadzą Arabii Saudyjskiej broń. Umowa za 110 miliardów dolarów

94
Podziel się:

Stany Zjednoczone sprzedadzą Arabii Saudyjskiej broń za 110 miliardów dolarów. Dziesięcioletnią umowę w tej sprawie podpisano podczas wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Rijadzie. Kontrakt obejmuje wszystkie rodzaje uzbrojenia od czołgów poprzez wozy bojowe po okręty.

USA sprzedadzą Arabii Saudyjskiej broń. Umowa za 110 miliardów dolarów
(PAP/EPA/SAUDI PRESS AGENCY)

Podpisana w Rijadzie umowa jest największym pojedynczym kontraktem zbrojeniowym w historii Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych elementów jest sprzedaż Arabii Saudyjskiej sprzętu lotniczego, w tym helikopterów Chinook CH-47 oraz samolotów zwiadowczych. Amerykanie będą też szkolić saudyjskich pilotów.

Kontrakt przewiduje też zakup przez Rijad czołgów, transporterów opancerzonych, moździerzy, radarów rozpoznania artyleryjskiego oraz systemów precyzyjnego naprowadzania pocisków.

Stany Zjednoczone sprzedadzą również Arabii Saudyjskiej systemy obrony przeciwrakietowej Patriot oraz THAAD, które chronią przed rakietami balistycznymi.

Podpisanie kontraktu jest sukcesem prezydenta Donalda Trumpa, który w Rijadzie rozpoczął swoją pierwszą podróż zagraniczną. Przedstawiciele Białego Domu argumentują, że umowa z Saudami przełoży się na stworzenie bądź utrzymanie tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

Wzmocnienie sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej ma być też przeciwwagą dla sił militarnych Iranu. Amerykanie uważają ten kraj za główne zagrożenie dla bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

IAR, Marek Wałkuski, Waszyngton

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(94)
Horacy
7 lat temu
Byłem pewien że prezydent Trump przyjedzie najpierw do Polski bo nasz kraj a raczej jego obecni administratorzy są najważniejsi na świecie .Potem gdzieś tam a tu niestety. Biedni panowie ludzi pewnie płaczą po kątach ze złości że ich tak zlekceważył . Minister muciarinio pewnie sobie ze złości obgryzł wąsy i rozbije ze dwie limuzyny a agent notarialny podpisze z frustracji takie ustalenia że jeszcze ich nikt nie wymyślił. Portierka pourywa guziki w ubraniach a boss łyknie flaszkę z gwinta i zacznie bełkotać bez sensu .Taki blamaż , jak to znieść ? Niestety nie pozostaje nic innego jak głupoty,jajca i kabaretowe hity .
Paweł
7 lat temu
Pani Melania jest przepiękną kobietą. Nikt jej nie może dorównać.
Ostrożny
7 lat temu
Ktoś mnie mówił, że największą atrakcją w Arabii .S. jest " Chop - Chop Square "
Ja
7 lat temu
Tak.to oni potrafią,wszczynają wojny a potem spredają nroń i to jest ten sukces.Oby was wymiotło z tego atlantyku.
dtlf
7 lat temu
Trump potrzebuje sukcesu, czegos co pokryje zalosne efekty polityki pierwszych miesięcy. Co Stany mogą zaoferować? Bron, tylko i wylocznie bron. To najszybszy sposób na spektakularny kontrakt, bo wlasnie tego Stany maja w nadmiarze. Trump, jak każdy zresztą poprzednik musi cos dac amerykańskiej "zbojeniowce", jeśli chce mieć spokojna prezydenturę. Tez zalamuje rece, bo to krótkowzroczne i głupie. Abstrachujac od roli Arabii Saudyjskiej w regionie, ta transakcja wywola kontrakcje Rosji i Chin. Czyzby Trump sadzil ze ten deal pozostanie bez odzewu?! Oczywiście to wcale nie uspokoi sytuacji w regionie. Podtrzymywanie ognia trwa, byle nie zgasł, bo gdzie wtedy będziemy sprzedawac???
...
Następna strona