Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet 2017. Morawiecki: planowany deficyt bezpieczny

16
Podziel się:

- Mogę powiedzieć, że dla mnie, jako ekonomisty i człowieka, który patrzy na gospodarkę z lotu ptaka, to jest to absolutnie bezpieczny i realizowalny budżet - powiedział wicepremier Morawiecki.

Budżet 2017. Morawiecki: planowany deficyt bezpieczny
(Est News/LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS)

Deficyt sektora finansów publicznych w planowanym na 2017 rok budżecie jest "absolutnie bezpieczny" - powiedział w piątek dziennikarzom wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

W czwartek rząd przyjął wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. z deficytem nie większym niż 59 mld 300 mln zł. PKB ma wzrosnąć w przyszłym roku o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB, a inflacja - 1,3 proc.

- Uważam, że deficyt budżetu jest absolutnie bezpieczny, ale ustaliliśmy z panią premier, że ponieważ ten budżet nie jest jeszcze ostatecznie zatwierdzony, tylko jest zaproponowany, to my, ministrowie nie będziemy tego komentować szerzej. Ale mogę powiedzieć, że dla mnie, jako ekonomisty i człowieka, który patrzy na gospodarkę z lotu ptaka, to jest to absolutnie bezpieczny i realizowalny budżet - powiedział dziennikarzom Morawiecki w Kępie koło Sochocina, gdzie uczestniczył I Ogólnopolskim Kongresie Gospodarki Rolnej i Przemysłu Spożywczego.

Morawiecki przypomniał, że 5-6 lat temu, deficyt był dwa razy wyższy, a teraz jest to jeden z najniższych deficytów w krajach Unii Europejskiej i jest "absolutnie bezpieczny".

- Długofalowo oczywiście chciałbym, żeby ten deficyt malał w proporcji do PKB i w wartościach bezwzględnych. Ale odziedziczywszy taki model gospodarczy po 27 latach nie da się tego zrobić bez gwałtownego tąpnięcia w popycie, w związku z tym to musi być proces rozłożony na kilka lat - dodał.

Morawiecki podkreślił, że prognoza wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. w 2017 r. jest realistyczna. - Jeśli będzie ewentualne zaskoczenie, to raczej in plus - powiedział.

Zdaniem wicepremiera planowane wpływy budżetowe są jak najbardziej realne. Dodał, że uszczelnienie systemu podatkowego jest "absolutnym priorytetem naszego rządu".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
kukis topis
6 lat temu
Niech żyje POLSKA...........bez pisu
Celin
6 lat temu
Panie Morawiecki, Pani Szydło i koledzy z PIS-u to Wy doprowadzicie Polskę i Polaków do upadku. Wasze niesprawiedliwe rozdawnictwo i zadłużanie doprowadziło do największej w historii Polski dziury budżetowej. A wszystko robicie po to aby mieć swój elektorat i rządzić druga kadencję. Chodzi Wam o stołki i kasę, a Polska niech się WALI I PALI TO JUŻ WAS NIE INTERESUJE. Za takie działania na szkodę Państwa Polskiego powinniście odpowiadać przed sądem,
kawinus
6 lat temu
Każdy deficyt jest niebezpieczny panie Morawiecki bezpieczna jest nadwyżka lub superata Pan powinien o tym coś wiedziec.a nie wprowadzac w błąd Polaków.
Wściekła.
6 lat temu
To jest kpina i oszustwo ......morawiecki. wielki kant na Polakach!
Wściekła.
6 lat temu
To jest kpina i oszustwo ......morawiecki. wielki kant na Polakach!