Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Cała nadzieja w ekonomii. O przyszłość ludzkości nie musimy się obawiać

0
Podziel się:

Człowiek jest z natury lękliwy, ale historia pokazuje, że potrafi się dostosować do niemal każdych warunków. Wybitnie pomaga mu w tym ekonomia.

Ekonomia potrafi odpowiadać na problemy ludzkości
Ekonomia potrafi odpowiadać na problemy ludzkości (Craig Ruttle/AP)

Najważniejsze odkrycie ekonomii? Człowiek, mimo swych niedoskonałości jest w stanie poradzić sobie z większością problemów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". I to mimo że ekonomia to jedna z najbardziej ponurych nauk, w której czarnowidztwo jest wpisane w DNA.

Ludzkość zaś jest tak zbudowana, że moment swojej zagłady potrafi odsuwać nieskończenie w przyszłość. Jednocześnie to, co wydaje się zagrożeniem, często nim nie jest.

"Człowiek pierwotny obawiał się, że skończ mu się krzemień, miedź czy cyna, a starożytni Grecy martwili się, że przez rozwój handlu morskiego i konieczność budowy nowych okrętów i zabraknie im drewna" - czytamy. Jednocześnie nasze dzieje udowadniają jednak, że człowiek doskonale radzi sobie z problemami. Na przykład Grecy nauczyli się po prostu efektywniej budować statki, Innym dowodem na umiejętności dostosowywania się ludzkości jest choćby wskaźnik ludzi żyjących w ubóstwie. Udział ekstremalnie biednych w populacji spadł z 84 proc. (stan na rok 1820) do 9,6 proc. obecnie.

Jeśli więc ekonomiakogoś rozczarowuje, to dyktatorów i utopistów - dochodzi do wniosku dziennik. Natomiast wszyscy inni powinni się cieszyć, bo opisuje ona system, w warunkach którego człowiek "może się rozwijać, a jego cywilizacja kwitnąć".

Zobacz także: Emilewicz o podatkach: każdy powie, że wolałby, żeby ich nie było
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)