Notowania

inwestycje
10.11.2018 10:08

Australia ostro walczy z Chinami. Stawką wpływy na Pacyfiku, orężem potężne inwestycje

Zgodnie z zapowiedziami australijski rząd na infrastrukturę na wyspach Pacyfiku przeznaczy 2 mld dol. australijskich (1,45 mld USD). Chiny z kolei już zainwestowały tam od 2011 r. 1,3 mld USD. Wyścig gospodarczy nabiera tempa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay)
Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej

Australijczycy szczególnie mocno wspierać będą rozbudowę telekomunikacji, transportu i energetyki. Choć, jak informuje ”Gazeta Wyborcza”, nikt oficjalnie nie ogłosił startu tego swoistego wyścigu gospodarczych zbrojeń, ale dla obserwatorów oczywiste jest, że oba państwa mocno walczą o wpływy w regionie.

Australijczycy są wyraźnie zaniepokojeni aktywnością Pekinu na pacyficznej arenie ekonomiczno-militarnej. Wprawdzie w tych zmaganiach są nadal na czele z 6,6 mld dol. amerykańskich w inwestycjach, to jednak Chiny ze swoimi 1,3 mld dol. od 2011 r., mają lepszą dynamikę wzrostową.

prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"

Jak zauważa gazeta, inwestycyjny i pożyczkowy atak Chińczycy mają dobrze przećwiczony. Według stałego scenariusza zadłużają małe kraje, a potem za te zobowiązania chcą różnych koncesji i dostosowania się do swojej polityki.

Dobrym przykładem jest port na Sri Lance. Chińczycy za tę inwestycję m.in. ugrali niesprzeciwianie się tego kraju ekspansji Pekinu na terytoriach na Pacyfiku co do których trwają spory. Żądają również i to skutecznie nieuznawania przez Sri Lankę Tajwanu.

Podobnie zadziałali na Vanuatu, archipelagu leżącym od Australii w podobnej odległości co Nowa Zelandia. Tam Chińczycy mieli negocjować z rządem budowę bazy dla swojej marynarki. W roli ”zachęty” wystąpiła tu pomoc rozwojowa na kilkaset milionów dolarów, którą Chińczycy przekazali dla tego liczącego 270 tys. mieszkańców kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje, chiny, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2018

janekAfryka setki lat byla okradana przez brytoli, francuzow, amerykanow itd dopiero ostatnio chiny buduja tam drogi, szkoły, szpitale i placa za kopaliny … Czytaj całość

10-11-2018

z ukBzdurny artykuł Australia jest wykupiona juz w 70 procentach przez Chiny Australia właściwie już nie istnieje tylko formalnie

10-11-2018

HubertTak małe wyspy z bazami wojskowymi można bardzo szybko zrównać z ziemią i zatopić. Takie inwestycje nie mają większego sensu .

Rozwiń komentarze (58)