Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Australia ostro walczy z Chinami. Stawką wpływy na Pacyfiku, orężem potężne inwestycje

58
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami australijski rząd na infrastrukturę na wyspach Pacyfiku przeznaczy 2 mld dol. australijskich (1,45 mld USD). Chiny z kolei już zainwestowały tam od 2011 r. 1,3 mld USD. Wyścig gospodarczy nabiera tempa.

Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej
Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej (pixabay)

Australijczycy szczególnie mocno wspierać będą rozbudowę telekomunikacji, transportu i energetyki. Choć, jak informuje ”Gazeta Wyborcza”, nikt oficjalnie nie ogłosił startu tego swoistego wyścigu gospodarczych zbrojeń, ale dla obserwatorów oczywiste jest, że oba państwa mocno walczą o wpływy w regionie.

Australijczycy są wyraźnie zaniepokojeni aktywnością Pekinu na pacyficznej arenie ekonomiczno-militarnej. Wprawdzie w tych zmaganiach są nadal na czele z 6,6 mld dol. amerykańskich w inwestycjach, to jednak Chiny ze swoimi 1,3 mld dol. od 2011 r., mają lepszą dynamikę wzrostową.

Zobacz także: prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"

Jak zauważa gazeta, inwestycyjny i pożyczkowy atak Chińczycy mają dobrze przećwiczony. Według stałego scenariusza zadłużają małe kraje, a potem za te zobowiązania chcą różnych koncesji i dostosowania się do swojej polityki.

Dobrym przykładem jest port na Sri Lance. Chińczycy za tę inwestycję m.in. ugrali niesprzeciwianie się tego kraju ekspansji Pekinu na terytoriach na Pacyfiku co do których trwają spory. Żądają również i to skutecznie nieuznawania przez Sri Lankę Tajwanu.

Podobnie zadziałali na Vanuatu, archipelagu leżącym od Australii w podobnej odległości co Nowa Zelandia. Tam Chińczycy mieli negocjować z rządem budowę bazy dla swojej marynarki. W roli ”zachęty” wystąpiła tu pomoc rozwojowa na kilkaset milionów dolarów, którą Chińczycy przekazali dla tego liczącego 270 tys. mieszkańców kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
1234567890
5 lata temu
"Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej" Prawdziwe Chiny.
Piniondz
5 lata temu
Zachód sam wyhodował sobie współczesne Chiny. Samemu zajęłoby im to z 50lat. Ale znowu byliby 50 za Zachodem. To teraz nie płaczcie.
T.B.
5 lata temu
TERAZ AFRYKA JES OKRADANA PRZEZ CHINY ! ! ! MAJA ICH NA LANCUCHU FINANSOWYM ! A INNI SA NA ,,KARTACH KREDYTOWYCH " PIENIADZE NIE POWOCHACIE ! ! ! HA HA HA
Junak
5 lata temu
Propaganda i zastwaszanie jest w modzie złe i nie demokratyczne Państwa to Chiny i Rosja dla dzikiego zachodu tracące wpływy są niby zagrożeniem w grabieży innych.
stary
5 lata temu
Już niedługo Chiny będą najpotężniejszym i najbogatszym krajem na świecie. Wiem, że to niektórych zszokuje, po prostu wykorzystują w 100% dobór naturalny, nie mają obciążeń w postaci socjalu. Albo pracujesz i masz, albo zdychasz. Sukces osiagają najzdolniejsi i najpracowitsi. Polacy w przyszłości będą pracować dla Chińczyka, ponieważ obecni politycy weszli na zgubną ścieżkę rozdawnictwa socjalnego. Promowany jest obywatel tępy, byleby dzietny. Tylko zdolni i pracowici są w stanie pociągnąć naszą gospodarkę. Niestety jest już za późno. Ludzie nie pozwolą sobie odebrać zgubnej darmochy.
...
Następna strona