Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krzysztof Janoś
|

Australia ostro walczy z Chinami. Stawką wpływy na Pacyfiku, orężem potężne inwestycje

58
Podziel się

Zgodnie z zapowiedziami australijski rząd na infrastrukturę na wyspach Pacyfiku przeznaczy 2 mld dol. australijskich (1,45 mld USD). Chiny z kolei już zainwestowały tam od 2011 r. 1,3 mld USD. Wyścig gospodarczy nabiera tempa.

Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej
Wyspy w Archipelagu Vanuatu dostały wsparcie rozwojowe od Chin. W zamian Pekin zażądał bazy wojskowej (pixabay)
bDncQDUB

Australijczycy szczególnie mocno wspierać będą rozbudowę telekomunikacji, transportu i energetyki. Choć, jak informuje ”Gazeta Wyborcza”, nikt oficjalnie nie ogłosił startu tego swoistego wyścigu gospodarczych zbrojeń, ale dla obserwatorów oczywiste jest, że oba państwa mocno walczą o wpływy w regionie.

Australijczycy są wyraźnie zaniepokojeni aktywnością Pekinu na pacyficznej arenie ekonomiczno-militarnej. Wprawdzie w tych zmaganiach są nadal na czele z 6,6 mld dol. amerykańskich w inwestycjach, to jednak Chiny ze swoimi 1,3 mld dol. od 2011 r., mają lepszą dynamikę wzrostową.

Zobacz także: prof. Kołodko: "Należy pokładać w Chinach nadzieje, nie bać się"
bDncQDUD

Jak zauważa gazeta, inwestycyjny i pożyczkowy atak Chińczycy mają dobrze przećwiczony. Według stałego scenariusza zadłużają małe kraje, a potem za te zobowiązania chcą różnych koncesji i dostosowania się do swojej polityki.

Dobrym przykładem jest port na Sri Lance. Chińczycy za tę inwestycję m.in. ugrali niesprzeciwianie się tego kraju ekspansji Pekinu na terytoriach na Pacyfiku co do których trwają spory. Żądają również i to skutecznie nieuznawania przez Sri Lankę Tajwanu.

bDncQDUJ

Podobnie zadziałali na Vanuatu, archipelagu leżącym od Australii w podobnej odległości co Nowa Zelandia. Tam Chińczycy mieli negocjować z rządem budowę bazy dla swojej marynarki. W roli ”zachęty” wystąpiła tu pomoc rozwojowa na kilkaset milionów dolarów, którą Chińczycy przekazali dla tego liczącego 270 tys. mieszkańców kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDncQDVe
inwestycje
wiadomości
KOMENTARZE
(58)
janek
2 lata temu
Afryka setki lat byla okradana przez brytoli, francuzow, amerykanow itd dopiero ostatnio chiny buduja tam drogi, szkoły, szpitale i placa za kopaliny a nie zabierają jak ci tzw cywilizowani!
z uk
2 lata temu
Bzdurny artykuł Australia jest wykupiona juz w 70 procentach przez Chiny Australia właściwie już nie istnieje tylko formalnie
marta
2 lata temu
Zamiast płacić usa za fort trump 2 miliardy dolarów rocznie to nie lepiej pozwolić chinom na bazę w Polsce i wziąść od chin 2 miliardy dolarów rocznie?
bDncQDVf
na świecie je...
2 lata temu
Amerykanie już maja bazy wojskowe w Polsce , ale Polska musi za te bazy zapłacić .
lądujdziadu
2 lata temu
Polska na kolanach czeka na chińskie inwestycje,bo chora zmiana w zastraszającym tempie swoim rozdawnictwem zadłuża kraj
...
Następna strona