Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka chin
08.01.2015 22:04

Chiny obiecują zainwestować 250 mld dolarów. Gdzie?

Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Na pierwszym Forum Ministerialnym z udziałem 20 krajów Ameryki Łacińskiej w Pekinie prezydent Xi Jinping zapowiedział zainwestowanie pieniędzy w tych krajach w ciągu 10 lat. Dotąd, od 2010 r., inwestycje te wynosiły 10 miliardów rocznie.

W Wielkim Pałacu Ludowym na placu Tiananmen Xi Jinping, inaugurując w czwartek Forum, w którym uczestniczą szefowie dyplomacji 20 państw członkowskich Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), oświadczył, że jego kraj pragnie wykroczyć poza stosunki dwustronne z tymi państwami, aby potraktować je jako _ blok _.

_ - Jest to region wschodzących gospodarek o wielkim potencjale i perspektywach rozwoju _ - oświadczył chiński prezydent. Chińskie inwestycje w regionie nie rosły w tym samym tempie co handel, a Pekin proponuje obecnie, według słów Xi, ich pomnożenie jako część swej nowej strategii w Ameryce Łacińskiej.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat wartość wymiany handlowej między Chinami i Ameryką Łacińską powinna dojść do 500 miliardów dolarów rocznie - zadeklarował prezydent Chin.

_ - Obie strony znalazły po drugiej stronie Pacyfiku to, co im najbardziej potrzebne: jedna - surowce i zasoby energetyczne, druga - zbyt dla produkcji swych manufaktur _ - skomentował deklaracje prezydenta Chin na Forum madrycki dziennik _ El Pais _.

Przypomniał, że _ od początku XXI wieku Chiny i kraje CELAC 20-krotnie pomnożyły dwustronną wymianę handlową, jednak chińskie inwestycje nie rozwijały się w tym samym tempie, a Pekin lokował dotąd w krajach CELAC zaledwie 4,1 proc. swych bezpośrednich inwestycji _.

W przeddzień inauguracji dwudniowego forum Chiny-kraje CELAC prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spotkał się z Xi Jinpingiem i odbył rozmowy z szefami wielkich chińskich przedsiębiorstw. W wyniku tych spotkań uzgodniono, iż Chiny dokonają w Wenezueli inwestycji przekraczających 20 miliardów dolarów.

Rzecznik rządu chińskiego potwierdził, iż jego kraj postanowił dokonać inwestycji w takich sektorach wenezuelskiej gospodarki jak energetyka, surowce energetyczne i rolnictwo oraz dostarczyć Wenezueli nowych technologii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gospodarka chin, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz