Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Córka Macierewicza ma wsparcie organizacji pozarządowych. Jest i apel do mediów

Córka Macierewicza ma wsparcie organizacji pozarządowych. Jest i apel do mediów

Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego Fot. Paweł Supernak/ PAP
Aleksandra Wesołowska, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych bierze w obronę Aleksandrę Wesołowską, prezes Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Sprawa stała się głośna po tym, jak media poinformowały, że na konto Fundacji wpłynęło pół miliona złotych publicznych pieniędzy. Tak się składa, że Wesołowska jest córką szefa MON Antoniego Macierewicza.

Stanowisko Federacji jest jednoznaczne. "Sugerowanie przez media, że środki publiczne przyznawane są organizacjom po znajomości, bez wskazania żadnego dowodu, niszczy zaufanie do państwa jak i obywateli angażujących się w działania społeczne organizacji pozarządowych" - czytamy. "Co oczywiste sprzeciwiamy się nepotyzmowi i kumoterstwu oraz apelujemy o unikanie konfliktu interesów, ale nieuzasadnione zarzuty również godzą w prawo obywateli do informacji i przejrzystości dysponowania środkami publicznymi" - napisano w wystąpieniu Federacji.

Sprawa zaczęła się od publikacji w "Super Expressie". Gazeta poinformowała, że fundacja, którą od ośmiu lat prowadzi dr Aleksandra Wesołowska, zanotowała w 2016 roku przychód ponad pół miliona złotych, a pieniądze pochodziły z budżetu państwa. Dziennik zauważa, że Fundacja Bank Mleka Kobiecego w poprzednich latach nie otrzymywała pieniędzy z budżetu.

Zobacz też: Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lata do najtrudniejszych wezwań

 

 

Money.pl skontaktował się wówczas z fundacją. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w sprawozdaniu, na które powołuje się gazeta, pojawił się błąd.

"SE" wyliczał, że fundacja dostała 185 tys. zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i 12 tys. zł z warszawskiego ratusza. Brakuje więc źródła, skąd miałoby pochodzić ponad 300 tys. zł.

Z dokumentów, jakie przesłała do naszej redakcji fundacja, wynika, że dotacja z NCBiR była wyższa, niż informował "SE". Wyniosła w 2016 roku prawie 400 tys. zł. Dodatkowo fundacja otrzymała 12,2 tys. zł z warszawskiego urzędu miasta i 100 tys. zł z PZU. Pozostałe przychody fundacji w 2016 r. to 23,3 tys. zł z darowizn oraz 3 tys. zł przekazane przez podatników w ramach 1 proc.

Łącznie w zeszłym roku fundacja otrzymała 537,3 tys. zł. Rok wcześniej rzeczywiście było to znacznie mniej, bo 137,5 tys. zł

OFOP wskazuje, że każda organizacja pozarządowa ma prawo występować o pieniądze publiczne. Decyzje o dotacjach nie są podejmowane jednoosobowo. Jednocześnie każda dotacja musi zostać rozliczona zarówno pod względem merytorycznym, jak i finansowym. Jeśli pieniądze nie zostały wydane prawidłowo, to dotację trzeba zwrócić.

Federacja apeluje w swoim stanowisku, by oceniać działania organizacji pozarządowych oraz sposób pozyskiwania i wydawania przez nie pieniędzy uwzględniając prawo i procedury, oraz "w oparciu o rzetelne źródła informacji".

"Upowszechnianie stereotypów i mitów na temat organizacji pozarządowych działa na szkodę organizacji i obywateli, których zniechęca się w ten sposób do angażowania w działania społeczne i prowadzić będzie do dalszego obniżania społecznej aktywności" - czytamy w stanowisku.

Fundacja Bank Mleka Kobiecego otrzymała dotację z NCBiR na projekt "Laktotechnologia jako odpowiedź na specjalne potrzeby żywieniowe dzieci urodzonych przedwcześnie – Laktotech”. Sama fundacja powstała, aby promować w środowisku medycznym oraz wśród rodziców ideę dzielenia się naturalnym, przebadanym kobiecym mlekiem. Chodzi głównie o to, by dzieci chore i długo hospitalizowane miały dostęp do kobiecego mleka, jako najbardziej wartościowego dla nich pokarmu.

Czytaj także
Polecane galerie
Baba Jaga
2018-07-14 13:51
Czy ktoś z nas wybierał sobie ojca, matkę, dziadka czy brata? Nie! Niejeden z nas ma inne poglądy niż rodzice czy rodzeństwo. Niejeden z nas wstydzi się za to, co robi ktoś mu bliski. Ta pani nie jest winna temu, co robią pisopaci, nie jest winna temu, jak jej ojciec zniszczył polskie wojsko i szacunek do naszego kraju. Może nawet się wstydzi na niego. Nawet jeśli nie, jeśli popiera jego nikczemne działania, to i tak nie wolno jej oceniać przez pryzmat działań byłego ministra. I wierzę, że działa w dobrej wierze. A nawet jeśli ktoś o służalczym charakterze, wiedząc, że to córka pana M., dał tej fundacji dodatkowe pieniądze (wszak nadgorliwców nie brakuje w naszym kraju), to środki te służą zacnej sprawie i jeśli tylko są uczciwie wydawane, to OK. Nikt z was nie jest w stanie sprawdzić jak było naprawdę, należy więc uwierzyć i tej kobiecie, i jej współpracownikom i odczepić się od nich. Robią dobrą robotę i to trzeba docenić. A kobiecie tylko współczuć, trudno jest żyć z takim brzemieniem...
HeJa
2017-10-13 18:59
To Antek ma córkę? Myślałem, że on bardziej lubi chłopców.
robol
2017-10-13 17:57
doją ,doją ,doją
Pokaż wszystkie komentarze (408)