Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Prokuratura zbada sprawę cyberataku na KNF

Prokuratura zbada sprawę cyberataku na KNF

Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie cyberataku na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowe - poinformowała w środę prokurator Magdalena Sowa.

Sprawę początkowo badała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiadomiona przez KNF. Materiały zostały przekazane warszawskiej prokuraturze okręgowej. Jak dodał prokurator sprawa jest badana w kierunku art. 267 Kodeksu karnego, zgodnie z którym, "kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W ubiegły piątek Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że w Urzędzie KNF "zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w system informatyczny obsługujący stronę internetową www.knf.gov.pl". Strona internetowa komisji była nieczynna od czwartkowego popołudnia. Po wejściu na tę stronę ukazywał się komunikat: "Na stronie prowadzone są prace serwisowe. Przepraszamy za utrudnienia".

Pojawiły się też informacje, że hakerzy zaatakowali kilka banków.

W poniedziałek rzecznik KNF poinformował, że "funkcjonowanie strony internetowej KNF zostało przywrócone po tym, jak zidentyfikowana została próba ingerencji z zewnątrz w obsługujący ją system informatyczny", a "materiały dowodowe związane z tym zdarzeniem zostały zabezpieczone przez organy ścigania". - W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa strony KNF zastosowane zostały dodatkowe mechanizmy zabezpieczające. Systemy sprawozdawcze KNF, funkcjonujące niezależnie od systemu informatycznego obsługującego stronę internetową, działają bez zakłóceń - oświadczył rzecznik. O ataku można więcej przeczytać TUTAJ.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

abw, KNF, hakerzy, cyberatak
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Cezary
2017-02-10 09:28
Skoro do knf-u się włamali to i do ministerstwa finansów mogą. I co wtedy? Jak tylko się dowiedziałem o jpk to czułem, że jeszcze będą niemałe kłopoty. No bo co jeśli ktoś te dane wykradnie i sprzeda? Takie dane gospodarcze są warte kupę kasy. Właśnie dlatego nie ufam księgowości internetowej, choć dobijają się do mnie z ofertą nie od wczoraj. Wystarczy mi symfonia, używam jej od lat, a jeszcze żadnych problemów nie miałem.
MArcin
2017-02-08 15:51
"Jak dodawała, dobry programista lub menadżer zarabia 45-60 tys. zł miesięcznie, a niezły - 20-25 tys."
Jaka firma daje takie zarobki, chętnie zmienię pracodawce.