Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarbówka chce 24 mln zł od Cyfrowego Polsatu. "To błędna interpretacja"

Urząd skarbowy w Krakowie zażądał od Cyfrowego Polsatu pieniędzy za 2012 rok, a do tego kontroluje dwa kolejne lata. Co więcej, nowe przepisy powodują, że zysk za czwarty kwartał ub.r. zmniejszy się o 144 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)
Zygmunt Solorz-Żak będzie musiał się pogodzić z mniejszymi zyskami? Interpretacje podatkowe mogą kosztować grube miliony.

Urząd skarbowy w Krakowie zażądał od Cyfrowego Polsatu pieniędzy za 2012 rok, a do tego kontroluje jeszcze dwa kolejne lata. Co więcej, nowe przepisy spowodowały, że zysk za czwarty kwartał będzie dużo mniejszy.

Cyfrowy Polsat ostatnich dni nie może zaliczyć do udanych, biorąc pod uwagę wpływu na swoją działalność organów państwowych. Małopolski Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie określił właśnie wysokość zobowiązania podatkowego Cyfrowego Polsatu na 24,2 mln zł. Kwota powiększona jest już o odsetki od zaległości podatkowych.

Zakwestionowane zostało prawo spółki do zastosowania zwolnienia z obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych płatności odsetkowych dokonanych w 2012 r.

A to jeszcze wcale nie musi być koniec. Ten sam urząd skarbowy prowadzi analizę w tym samym zakresie za lata 2013 i 2014.

*Zobacz co Solorz-Żak mówił o podatkach w Polsce *

W przypadku utrzymania niekorzystnej, a zdaniem spółki błędnej interpretacji przepisów dotyczących przedmiotu sporu, dodatkowe zobowiązania spółki z tego tytułu odnośnie lat 2013 i 2014 mogą wynieść około 35 mln zł, plus odsetki od zaległości podatkowych.

Decyzja jest nieostateczna i nie podlega wykonaniu. Spółka będzie się odwoływać. Argumentuje, że ma opinie renomowanych podmiotów oraz nie zamierza na ten moment zawiązywać żadnych rezerw obciążających jej wynik finansowy.

144 mln zł mniej zysku w czwartym kwartale

To nie koniec problemów Cyfrowego Polsatu z podatkami. Spółka dokonała analizy zmian przepisów, dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych mających zastosowanie od 1 stycznia 2018 r. Ta wykazała konieczność zwiększenia wartości pozycji "zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego" w skonsolidowanym bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2017 r. o kwotę ok. 144 mln zł.

Zmiana ma charakter niegotówkowy i obciąża linię "podatek dochodowy" w skonsolidowanym rachunku zysków i strat grupy kapitałowej. Wspomniana kwota pomniejszy skonsolidowany zysk netto w czwartym kwartale 2017 roku.

Zmiana przepisów, która wywołała reakcję spółki wynika z wprowadzonych ograniczeń ujmowania podatkowych kosztów uzyskania w przyszłych latach, lecz mających związek z aktywami ujętymi w skonsolidowanym bilansie na dzień 31 grudnia 2017 r. - napisano w komunikacie.

Zgodnie z obowiązującymi wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego są ujmowane w skonsolidowanym bilansie Grupy Polsat w odniesieniu do wartości bilansowych i podatkowych określonych dla poszczególnych elementów majątku netto Grupy Polsat.

Tagi: cyfrowy polsat, media, telekomunikacja, cps, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-03-2018

ZgredPokażcie mi drugi taki jak Polska podobno cywilizowany kraj na Świecie gdzie firma wielkości Polsatu zatrudniająca setki najlepszych prawników i … Czytaj całość

06-03-2018

sdfgsdfA tadeusz zwany sukienkowym rozliczyl sie z darowizn?

06-03-2018

bardzo staryPolsat utrzymuje się z reklam i ma płacić gigantyczne podatki - a TVPIS w reklamach przebija Polsat i otrzymuje grube … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (204)