Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wkrótce koniec czasu zimowego? Sejmowa komisja poparła projekt PSL

Wkrótce koniec czasu zimowego? Sejmowa komisja poparła projekt PSL

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła jednogłośnie projekt ustawy autorstwa PSL, który zakłada brak zmiany czasu na letni i zimowy. Czas letni miałby obowiązywać cały rok, od 1 października 2018 r. - wyjaśnił w środę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL podkreślił na konferencji w Sejmie, że nie jest to finał prac, bo było to pierwsze czytanie. - Ale taka deklaracja wszystkich partii na komisji jest niesamowita, to się strasznie rzadko zdarza - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Czytaj także: Zmiana czasu. Dla gospodarki oznacza gigantyczne koszty

- Nie mogę powstrzymać radości, bo to jest jeden z niewielu projektów, który cieszy się takim poparciem społecznym i posłów - powiedział lider Stronnictwa.

Rząd szykuje zmiany w urlopach. Zobacz wideo:


 

PSL motywowało swój projekt - który przygotował poseł ugrupowania Marek Sawicki - m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Anna Tustanowska, PAP

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
qwerty
2018-03-26 10:15
Teraz są nam winni godzinę, mam nadzieję że ją zwrócą.
astronom
2017-10-24 22:03
Bardzo dobrze, że niemiecki czas okupacyjny wyląduje w koszu- czas wprowadzony przez zaborców Prusy i Austrię w XIX wieku- czas słoneczny południka przechodzącego przez ich tereny. Prawda jest taka, że prawdziwym czasem dla naszej części Europy jest GMT+2 i dlatego PSL chce go utrzymać na zawsze. Dość chaosu na kolei i w bankach.
Amelogen
2017-10-15 12:20
Przesuńmy tylko o pół godziny Wszyscy będą zadowoleni ;(
Pokaż wszystkie komentarze (259)