Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Danina solidarnościowa. Za dwa tygodnie będzie koncepcja nowego podatku

145
Podziel się:

W Ministerstwie Finansów trwają analizy i prace nad podatkiem dla najbogatszych, z którego miałyby zostać sfinansowane nowe świadczenia dla dorosłych niepełnosprawnych - poinformowała w poniedziałek szefowa tego resortu Teresa Czerwińska.

Minister Teresa Czerwińska poinformowała o pracach nad nowym podatkiem.
Minister Teresa Czerwińska poinformowała o pracach nad nowym podatkiem. (Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)

Jak napisała w piśmie przekazanym PAP, prace rozpoczęła "na prośbę Premiera razem z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz instytucjami odpowiedzialnymi za zabezpieczenie społeczne".

Dodała, że koncepcja nowej daniny zostanie przedstawiony za około dwa tygodnie. Termin ten będzie więc mniej więcej zbieżny z tym, co deklarował w ubiegły piątek Mateusz Morawiecki. Premier, który spotkał się tego dnia z protestującymi w Sejmie niepełnosprawnymi i ich opiekunami, mówił bowiem o "połowie maja".

- Zaproponujemy w najbliższym czasie daninę solidarnościową, tak by najlepiej zarabiający, mogli w niewielkim stopniu zostać opodatkowani, po to, żeby złożyć się na tych najbardziej potrzebujących - zapowiedział w piątek Morawiecki.

Premier zapowiedział też, że postara się zrównać wysokość renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Taki jest jeden z głównych postulatów protestujących od ubiegłej środy w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodzin.

Zobacz także: Zobacz też: "To są wieloletnie zaniechania". Rafalska tłumaczy się z wysokości świadczeń

Drugim jest natomiast wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, który nie będzie wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej.

Razem z Morawieckim, w piątek w Sejmie z protestującymi rozmawiała szefowa resortu pracy i rodziny Elżbieta Rafalska (która zjawiła się też w gmachu parlamentu w niedzielę). Wcześniej w piątek do niepełnosprawnych przyszedł też prezydent Andrzej Duda, który też zadeklarował wsparcie.

Sama propozycja daniny solidarnościowej, przedstawiona przez Morawieckiego, nie została ciepło przyjęta przez protestujących. Matki niepełnosprawnych pytały się, dlaczego na ich dzieci mają płacić najbogatsi. Nie zgadzały się też na czekanie na propozycję do połowy maja.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(145)
Emerytka
6 lat temu
PIS już przegiął z podwyżkami i podatkami. Polacy mówią dość dojnej zmiany, Przegracie wybory wszystkie już niedługo.
Rob
6 lat temu
Ja w tej chwili wzięłam sobie pracę dodatkową, oprócz etatu w tygodniu poświęcam na nią około 6-10 godzin DODATKOWO. Wychodzi mi jakieś 3.200-3.500 na rękę. A i tak muszę się zastanawiać nad każdym większym wydatkiem, jeszcze coś odłożyć. I czasami się zastanawiam, na cholerę mi to wszystko, skoro niewiele mniej ma pasożyt (za to cały dzien dla siebie).
NIKT
6 lat temu
Bogata nie jestem, ale uważam za świństwo obciążać jednych na poczet drugich. A potem budować na tym propagandę, że "daliśmy"!. Bogaci zaraz zaczną uciekać z kraju z podatkami i tyle z tego będzie. A wtedy biada tym biedniejszym, nie łapiącym się do żadnej "cennej" grupy wyborczej. Skoro obecny rząd obiecuje, że da to niech zakasa rękawy i idzie w pole zarobić na swoje obietnice.
car
6 lat temu
ubeki zyją za 2000 a mieli 15000 brawo
bemerytka
6 lat temu
W butach siedmiomilowych kroczy do Polski komunizm północnokoreański. Wszyscy będą równo biedni oprócz władz. i po co było walczyć w latach 80-tych. jeszcze trochę i będzie to samo. Zamknięte galerie spowodują, że marki odzieżowe nas opuszczą. inne firmy również. Brawo Polacy, dobrze wybraliście.
...
Następna strona