Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Decyzje UOKiK. Ponad 6,5 mln zł kary dla mBanku w związku z kredytami frankowymi

Decyzje UOKiK. Ponad 6,5 mln zł kary dla mBanku w związku z kredytami frankowymi

Fot. Bartosz Wawryszuk

UOKiK nałożył na mBank ponad 6,5 mln zł kary za nieuwzględnianie ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF. Drugi bank, wobec którego Urząd wydał decyzję w podobnej sprawie - ING Bank Śląski - sam zobowiązał się do zmiany praktyk - podał UOKiK.

Postępowania przeciwko mBankowi oraz ING Bankowi Śląskiemu zostały wszczęte w czerwcu 2015 roku, po tym jak 20 stycznia 2015 r. Prezes UOKiK wszczął postępowania wyjaśniające wobec wszystkich banków, które oferowały kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. 6 kolejnych postępowań jest w toku.

Czy jesteś za pomocą dla frankowiczów?

tak
nie
nie mam zdania

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Według Urzędu banki, rozliczając umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, powinny uwzględniać ujemne oprocentowanie.

Jak podał UOKiK, mBank nadal nie uwzględnia ujemnego oprocentowania kredytów hipotecznych w CHF, dlatego prezes UOKiK nakazał zaniechanie stosowania tej praktyki. Ponadto, mBank musi usunąć skutki stwierdzonego naruszenia: kredytobiorcom ma zostać zwrócona kwota wynikająca z przeliczenia oprocentowania przyjmującego wartość ujemną. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na przedsiębiorcę nałożono karę w wysokości ponad 6,5 mln zł (6 585 493 zł).

Z kolei ING Bank Śląski - jak podał Urząd - dobrowolnie zobowiązał się do zmiany praktyk.

"Bank będzie uwzględniał ujemne oprocentowanie kredytów, przeliczy oprocentowanie stosowane dotychczas i odda klientom kwotę wynikającą z różnicy między dotychczasowym oprocentowaniem, a tym, które uwzględnia obniżony LIBOR. Ponadto, poinformuje klientów o podjętych działaniach" - podał UOKiK. Ponadto rozstrzygnięcia UOKiK zostaną ponadto opublikowane na stronach internetowych obu banków.

Jak zaznaczył Urząd, obie decyzje nie są ostateczne - przysługuje od nich odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Działania Urzędu miały związek z umocnieniem franka szwajcarskiego wobec złotego, które nastąpiło na początku ubiegłego roku i miało wpływ na wzrost wysokości rat kredytów hipotecznych w CHF. Równolegle nastąpił spadek poniżej zera wartości wskaźnika LIBOR uwzględnianego przy obliczaniu oprocentowania tych kredytów, co z kolei powinno spowodować obniżenie wysokości rat kredytów. W niektórych przypadkach ujemny LIBOR doprowadził do spadku oprocentowania kredytu poniżej zera. Z sygnałów, które docierały do Urzędu, wynikało, że nie wszystkie banki uwzględniały ujemne oprocentowanie, choć w umowach kredytowych sposób ustalania oprocentowania określony został jako suma stawki bazowej LIBOR i marży kredytu. Dlatego w ramach prowadzonych postępowań wyjaśniających Urząd zapytał instytucje finansowe o ich praktyki w tym zakresie. Zestawienia ilustrujące odpowiedzi banków dostępne są na stronie internetowej www.finanse.uokik.gov.pl.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
warszawiak33
178.36.57.* 2016-06-27 16:46
Stawianie pytania ludziom ,czy jesteś za pomocą frankowiczom jest tendencyjne. To banki mają zwrócić zagrabione pieniądze ludziom a nie współobywatele.
jo44
89.67.115.* 2016-01-19 09:14
Śmieszna kwota za takie przewinienie, śmieszny urząd - trzeba kupić kalkulatorki z większą liczbą zer..kara nie może w promilach być liczona!!! wake up
Wiecie kto dał zgodę żeby w instytucjach krytycznych dla gospodarki, obcy kapitał mógł mieć więcej niż 20% udziałów ..?

http://www.fakt.pl/finanse/mbank-podnosi-oplaty-ucierpia-klienci-detaliczni-i-przedsiebiorcy,artykuly,604246.html
asdsd
192.166.203.* 2016-01-18 21:47
A naiwny narod dalej korzysta z uslug tych oszustow!!!! Czy wy ludzie nie macie sumienia? W normalnym spoleczenstwie instytucja obcokrajowa oszukujaca gospodarzy idzie poprostu z torbami. U nas najwidoczniej dalej panuje trend "zachodnie jest lepsze".
Zobacz więcej komentarzy (128)