Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekompensata za utracony deputat węglowy. Kopalnie zaczęły wypłacać pieniądze

Rekompensata za utracony deputat węglowy. Kopalnie zaczęły wypłacać pieniądze

Wypłaty rekompensat już ruszyły. Fot. Piotr Jedzura/REPORTER
Wypłaty rekompensat już ruszyły.

10 tysięcy złotych netto jednorazowej rekompensaty zaczęły wypłacać węglowe spółki emerytowanym górnikom i ich rodzinom. Uprawnionych do pobrania tych pieniędzy jest około 235 tys. osób. Rząd wyda na to 2,35 mld zł.

Do części uprawnionych pieniądze już zostały wysłane - informuje w piątek Polska Agencja Prasowa. Do kolejnych osób będą docierać w najbliższych dniach, najpóźniej - do końca roku.

Pieniądze należą się emerytowanym górnikom lub górnikom rencistom, którym spółki węglowe zawiesiły świadczenie deputatu węglowego. O pieniądze mogą się też ubiegać wdowy i sieroty otrzymujące renty po górnikach.

Zobacz też: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

- To, co zabrano tym, co odchodzili na emeryturę od 2012 r. w formie rekompensaty - zwracamy - mówił w październiku o planowanych wypłatach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak informuje w piątek PAP, złożono około 240 tys. wniosków o rekompensatę. Ministerstwo szacowało liczbę uprawnionych na około 235 tys. Na wypłaty zostanie w sumie przeznaczone około 2,35 mld zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa.

rekompensata, deputat węglowy
Czytaj także
Polecane galerie
czekam
2017-12-19 02:43
Tak szybko wypłacają jak Wałęsa 100 tyś.
123
2017-12-18 16:49
Nie chce nikogo tu obrażać ale to że górnik ma przywileje ale bardzo ciężko pracuje skoro tak bardzo na nich narzekacie zjedzcie na dół i pracujecie... A to że mają wysokie emerytury to tylko dlatego że palca ogromne składki i podatki najwięcej podatków do państwa spływa niestety z kopalni.
Anka 33
2017-12-18 13:42
A co z gornikami co życie stracili na kopalni i nie doczekali emerytury .zostawili rodziny ?
Pokaż wszystkie komentarze (123)