Notowania

grecja
22.05.2015 13:09

Długi Grecji. Cipras liczy na porozumienie z pożyczkodawcami

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel do wypracowania kompromisu potrzeba jeszcze "bardzo, bardzo intensywnej pracy".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daniele Vico/Flickr (CC BY-ND 2.0))

Władze zadłużonej Grecji z optymizmem wypowiedziały się o szansie na szybkie porozumienie z wierzycielami. Tymczasem zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel do wypracowania kompromisu potrzeba jeszcze "bardzo, bardzo intensywnej pracy"

Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i grecki premier Aleksis Cipras w czwartek przez ponad dwie godziny rozmawiali o możliwościach wyjścia z impasu podczas spotkania w Rydze na marginesie szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Cipras powiedział w piątek w greckiej telewizji, że jest przekonany, iż "wkrótce będziemy w stanie wypracować stabilne i trwałe rozwiązanie, bez powtarzania wcześniejszych błędów".

Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis przyznał, że "obiektywnie patrząc, Grecja ma problemy z płynnością i gospodarką". - Wierzymy więc, że sytuacja dojrzała do osiągnięcia porozumienia w ciągu najbliższych 10 dni - dodał.

Źródło: International Monetary Fund

Merkel powiedziała w piątek rano, że w Rydze wspólnie z francuskim prezydentem zaoferowała Ciprasowi pomoc i wsparcie. Zastrzegła jednak, że zakończenie negocjacji może nastąpić tylko po wykonaniu przez Ateny "bardzo, bardzo intensywnej pracy" i w porozumieniu z wierzycielami Grecji - Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym (EBC) i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mln euro z pakietu ratunkowego. Grecja, z racji gigantycznego zadłużenia de facto wykluczona z rynków finansowych, była dotąd w stanie obsługiwać swoje zadłużenie i unikać niewypłacalności tylko dzięki pomocy finansowej od międzynarodowych wierzycieli.

Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca. Aby tak się stało, przed tym terminem muszą się spotkać ministrowie finansów państw strefy euro oraz przedstawiciele EBC i MFW, by zaakceptować warunki porozumienia z Atenami.

Zagraniczne zadłużenie Grecji
Źródło: Bank of Greece/FOR
Zadłużenia sektora finansów publicznych 273 mld EUR
Zadłużenia banku centralnego 35 mld EUR
Zadłużenia sektora bankowego 76 mld EUR
Zadłużenia pozostałych sektorów. 20 mld EUR
Całkowite zadłużenie zagraniczne Grecji 412 mld EUR

Według "dobrze poinformowanych źródeł", na które powołuje się niemiecka agencja dpa, zwołanie spotkania eurogrupy w przyszłym tygodniu uważa się za nieprawdopodobne.

Hollande powiedział w czwartek po rozmowie z Merkel i Ciprasem, że ministrowie finansów eurogrupy będą prowadzić decydujące rozmowy pod koniec maja lub na początku czerwca.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel pogratulowała nowemu premierowi Merkel wyraziła nadzieję, że umacniać się będzie i pogłębiać tradycyjnie dobra współpraca między obu narodami.
Grecja obiecuje porozumienie do początku maja Premier Aleksis Cipras nie wyklucza też rozpisania referendum narodowego.
Grecka lewica prywatyzuje majątek państwa Rządząca obecnie w Atenach Syriza przed wyborami sprzeciwiała się oddawaniu państwowych aktywów w ręce prywatne. Jednak budżetowa rzeczywistość i nacisk wierzycieli zmusiły grecki rząd do zmiany postawy
Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz